Kriminalizace vyšetřovatele Čapího hnízda? ‚Vycházíme z nezpochybnitelného faktu,‘ říká šéf inspekce

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun odmítá, že současné prověřování vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila souvisí s politicky citlivým případem a že by mohlo jít o policistovu účelovou kriminalizaci. Inspekce se o Nevtípila začala zajímat na základě rozsudku Vrchního soudu v Praze v kauze Neograph, podle něhož existují pochybnosti o tom, že policista postupoval objektivně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun

Nový ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun | Foto: David Neff / Mafra | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V tuto chvíli analyzujeme veškeré informace, které k této záležitosti máme k dispozici. Samozřejmostí je, že budeme pracovat i s různými možnými verzemi tak, jak je tomu i v jiných obdobných případech,“ reagoval Dragoun na dotaz, zda dění kolem Nevtípila nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO).

Inspekce prověřuje vyšetřovatele Čapího hnízda. Kvůli závažným podezřením ji kontaktovali jeho nadřízení

Číst článek

Server iROZHLAS.cz informoval, že policejní inspekci kontaktovali Nevtípilovi nadřízení kvůli „poměrně závažným podezřením“ uvedeným v pravomocném rozsudku ke kauze Neograph.

V ní byl obviněn podnikatel Vladimír Sitta, který svědčí proti lobbistovi Ivo Rittigovi a dalším v případu pražského dopravního podniku. Soudkyně Kateřina Jonáková do verdiktu napsala, že existují pochybnosti o tom, zda Nevtípil vyšetřoval případ Neograph nestranně.

‚Plánuje obžalobu Babiše‘

Web Neovlivní.cz však s odvoláním na tajný zdroj uvedl, že Nevtípilovo prověřování inspekcí přišlo poté, co komisař nadřízeným oznámil, že se chystá poslat případ Čapího hnízda a s ním i českého premiéra k soudu.

„Řekl, že je případ v podstatě hotový. Potřebuje prý doplnit ještě pár drobností a pak navrhne státnímu zástupci, aby všechny – kromě premiérova syna – obžaloval. Syn stále není k zastižení, tak ho chce řešit samostatně,” citoval server jednoho z Nevtípilových kolegů.

Kauza Neograph

  • Sitta v roce 2011 upozornil policii na možné tunelování pražského dopravního podniku. Poté jeho otec o firmu přišel při nepřátelském převzetí, nové vedení papíren na ně podalo trestní oznámení za tunelování firmy a začal několikaletý soudní spor. Obžaloba napadala Sittu za to, že jako obchodní ředitel Neographu uzavřel v roce 2010 jménem své společnosti Avium Partners smlouvu s Neographem a jeho klienty o zprostředkování obchodů. Poté si údajně nechával vystavovat faktury za fiktivní plnění, a to v úmyslu opatřit si na úkor Neographu prospěch. Původně ho za to soud potrestal roční podmínkou.
  • Sitta se hájil tím, že Avium Partners založil na základě iniciativy Jana Janků - spolumajitele Neographu a Rittigova pozdějšího spoluobviněného v kauze jízdenek. "Nikdy bych neudělal nic, čím bych poškodil naši rodinnou firmu, kterou založil můj děda. Byla to jasná msta a snaha mě znevěrohodnit jako svědka v jízdenkové kauze," bránil se.
  • I pražský městský soud už dříve konstatoval, že trestní oznámení na Sittu bylo nepochybně připraveno právníky z okolí Janků a Rittiga, a připustil, že "mohlo jít o jakousi formu odplaty".

Proti tomu se ale šéf inspekce Dragoun ohradil. „Je potřeba upozornit, že vycházíme z nezpochybnitelného faktu, což je v tomto případě rozsudek vrchního soudu,” dodal.

Kritika v rozsudku

Server iROZHLAS.cz kontaktoval také soudkyni Jonákovou, která v rozsudku ke kauze Neograph práci Nevtípila kritizovala. Jakoukoliv souvislost svého rozhodnutí s Babišovým případem odmítla.

„Vámi uvedenou kauzou se senát Vrchního soudu v Praze zabýval výlučně ve vztahu k obžalovanému Vladimíru Sittovi z podnětu odvolání obžalovaného, státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze a poškozené SPM – Security Paper Mill,“ odepsala serveru iROZHLAS.cz.

Další otázky směřující k roli Nevtípila při vyšetřování kauzy Neograph ponechala bez odpovědí: „Veškeré závěry odvolacího senátu jsou uvedeny v odůvodnění rozsudku. K uvedené trestní věci nemám, co bych nad jeho rámec dodala.“

Souvislost mezi Nevtípilovým prověřováním a kauzou Čapí hnízdo odmítl poslanec Roman Onderka z ČSSD, který je členem Stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Já bych zde nekladl důraz na to, že se jedná o jednu osobu, která vyšetřovala a vyšetřuje dvě silné kauzy,“ řekl České televizi.

V to, že si nikdo Nevtípilovu kriminalizaci účelově neobjednal, věří poslanec hnutí STAN Vít Rakušan. „Já věřím, že GIBS je stále ještě nezávislou institucí a nepracuje na zakázku kohokoliv z politického spektra,“ uvedl.

Snaží se rozptýlit pochybnosti

Pochybnosti kolem svého kroku se snaží rozptýlit také Nevtípilovi nadřízení, kteří upozorňují, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je pod důkladným dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. Jeho pomalý postup v této kauze v minulosti zkritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle níž dozorový státní zástupce nepostupoval „dostatečně důrazně a zcela efektivně“. Podle mluvčího Městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly ale vyšetřování netrpí žádnými vadami, které by ho zpochybňovaly. 

„V současné době vedení pražské policie nedisponuje žádnou informací, která by mohla vyšetřování zmařit nebo ohrozit. Proto není ani žádný důvod k vydání jakéhokoli personálního rozhodnutí vůči vyšetřovateli Nevtípilovi,“ uvedli Nevtípilovi nadřízení v prohlášení.  

Soud zprostil viny Sittu mladšího. Svědek proti Rittigovi papírnu Neograph netuneloval

Číst článek

Informace o možné účelové kriminalizaci podřízeného označili za mediální zkratky. „Přistoupit na ně by znamenalo zpochybnění nejen nezávislosti vyšetřování Policie České republiky, ale také činnosti dozorujícího státního zastupitelství jakožto garanta trestního řízení, s čímž se nemůžeme ztotožnit,“ brání se vedení pražské policie.

Do souvislosti kauzu Neograph s kauzou Čapí hnízdo dal přitom loni sám Babiš, když na Nevtípila veřejně zaútočil. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook.

Premiéra a jeho blízké stíhá policie kvůli údajnému padesátimilionovému dotačnímu podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích na Benešovsku, premiér obvinění odmítá, případ považuje za účelový s cílem dostat ho z politiky.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme