Generální inspekce si přišla pro vyšetřovatele vraždy Běly a Mrázka. Důvod policisté neznají

Generální inspekce bezpečnostních sborů si začátkem dubna přišla pro pět policistů ze speciálního týmu Tempus. Tři z nich zadrželi kvůli údajnému podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zbylé dva detektivy vyslechli v pozici svědků. Informoval o tom deník Právo. Vyšetřovatelé týmu Tempus se věnují především nevyřešeným případům. Vyšetřovali například vraždu jednoho z nejobávanějších šéfů českého podsvětí devadesátých let Antonína Běly nebo znovu otevřeli neobjasněnou vraždu údajného šéfa podsvětí Františka Mrázka z ledna 2006.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páska, policie, uzavírka (ilustrační foto)

Policejní páska, policie, uzavírka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Trojice policistů ze speciálního týmu Tempus byla více než třicet hodin v režimu zadržení. Detektivové přitom podle Práva nevědí, proč strávili den a noc v cele.

„Můžeme potvrdit, že v minulých dnech byli tři kriminalisté z týmu Tempus ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadrženi, byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni," sdělil deníku mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Údajný vrah kmotra Běly neuspěl se stížností proti vazbě, po 21 letech má jít před soud

Číst článek

Inspekci údajně zajímaly podrobnosti o vraždě jednoho z nejobávanějších šéfů českého podsvětí devadesátých let Antonína Běly z roku 1996. Detektivům se loni krátce před promlčením zřejmě podařilo případ objasnit.

Státní zástupci pak letos v březnu poslali k soudu obžalobu na Pavla Šrytra, který v minulosti pracoval jako bodyguard nejdříve pro Bělu a pak pro mafiánského bosse Františka Mrázka, a jeho údajného komplice Jána Kaca. Oběma hrozí až výjimečné tresty. Šrytr čeká na soud ve vazbě.

Generální inspekce bezpečnostních sborů si pro detektivy přišla podle Práva v době, kdy podali návrh na jejich obžalobu.

Pavel Šrytr je obviněn z vraždy šéfa podsvětí Antonína Běly. | Foto: Česká televize

„Je to jednoznačně nátlak a pokus o zastrašení a diskreditaci těch policistů, kteří nejenže objasnili vraždu Běly a dostali k soudu Šrytra, ale pustili se velmi aktivně do vyřešení vraždy Mrázka, a to se některým lidem nemusí líbit," řekl Právu důvěryhodný zdroj z bezpečnostních kruhů.

Mluvčí Policejního prezidia Bocán pak dokonce nevyloučil podání stížnosti směrem k činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Inspektoři už několik měsíců oficiálně prověřují, jestli si policisté týmu Tempus v kauze Běla nevynutili výpověď Šrytra a klíčové svědkyně. Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín odmítl věc komentovat.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme