Generální ředitel České televize Jiří Balvín byl odvolán

Rada České televize odvolala generálního ředitele veřejnoprávní televize Jiřího Balvína. Pro odvolání hlasovalo deset členů rady. Poprvé tento orgán o setrvání Balvína ve funkci hlasoval už 18. listopadu, kdy k odvolání chyběl jediný hlas. O setrvání generálního ředitele ve funkci hlasovala rada již 18. listopadu. Tehdy chyběl k jeho odvolání jeden hlas. Prozatímním řízením České televize byl pověřen její dosavadní ekonomický ředitel Petr Klimeš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Balvín | Foto: Stanislav Peška

Radní se domnívají, že Jiří Balvín nebyl schopen televizi restrukturalizovat a spáchal několik manažerských chyb. Podle Rady České televize ředitel utajenou instalací kamer ke sledování zaměstnanců porušil zákon. Při tomto konstatování se rada odvolala na posudek Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Důvody pro odvolání Balvína shrnul pro Radiožurnál šéf Rady České televize Jan Mrzena: "Neprůhlednost hospodaření, zásahy do vysílacího schématu, které z pohledu rady omezovaly možnost plnění veřejné služby, a další neprůhledné kroky v oblasti personalistiky."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mrzena: Důvody odvolání

Při minulém hlasování 18. listopadu chyběl k odvolání jediný hlas. Tehdy chyběl člen rady Bohumil Fanta. Při nynějším hlasování přítomen byl, avšak naopak nepřišli zastánci Balvína Jiří Presl a Milan Horálek. Pro odvolání nyní nehlasovali pouze Helena Fibingerová a Lucie Weissová.

Jiří Balvín označil důvody svého odvolání za směšné a nepřijatelné a domnívá, že v řízení televize nepochybil, naopak dokázal nastartovat restrukturalizaci, která se nemusí líbit všem zaměstnancům. Novinářům nicméně řekl, že takový výsledek hlasování očekával a rozhodnutí radních ho nepřekvapilo. "Čekal jsem to a měl jsem indicie od samotných členů rady, protože byli zklamáni, že se jim to nepovedlo minule o jediný hlas, takže jsem čekal, že to udělají na nejbližším zasedání."

K práci Jiřího Balvína byl kritický předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Balvín jeho kroky označil za politický nátlak. Zaorálek však považuje svůj postoj k ČT za legitimní a transparentní. Balvín zopakoval, že jeho odvolání bylo výsledkem nátlaku určitého okruhu lidí - vedle některých lidí zainteresovaných v ČT také "frakce v ČSSD".

Milan Kopp, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme