Opata převzal na Vítkově funkci šéfa generálního štábu. Ceremoniálu se zúčastnil Duka a Šlechtová

Na pražském Vítkově slavnostně převzal funkci nový náčelník generálního štábu Aleš Opata. Vystřídá Josefa Bečváře, který končí ve funkci po třech letech a z armády pak definitivně odejde na konci června. Ceremoniálu se zúčastnila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO, kardinál Dominik Duka a také váleční veteráni.

Praha (Aktualizováno: 12:47 2. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Aleš Opata by se mohl stát novým náčelníkem generálního štábu české armády | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zástupci armády nejprve uctili památku padlých vojáků v zahraničních misích a položili věnec k hrobu neznámého vojína.

Pak nový náčelník generálního štábu Aleš Opata převzal od Josefa Bečváře bojový prapor Generálního štábu Armády České republiky. Ministryně Šlechtová pak Bečváře ocenila a poděkovala mu za jeho práci pro armádu.

Bečváře vystřídal Opata, nový náčelník generálního štábu nastupuje do funkce

Číst článek

Opata za svoji hlavní prioritu v nové funkci považuje rozvoj pozemních sil nebo pokračující nábor vojáků. Zároveň chce v práci pro armádu navázat na Josefa Bečváře.

Aleš Opata prošel u armády řadou funkcí. Začínal v roce 1987 jako tankista. V 90. letech přešel k výsadkářům do 4. brigády rychlého nasazení, které později sám velel. Zúčastnil se řady zahraničních operací v Bosně a Hercegovině, Kosovu nebo Afghánistánu.

Od roku 2013 pak působil při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě a české armádě teď bude velet jako v pořadí osmý náčelník generálního štábu samostatné České republiky.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme