Generální tajemník NATO Robertson pokračuje v návštěvě Prahy

Jednáním s premiérem Milošem Zemanem vyvrcholí dvoudenní návštěva generálního tajemníka NATO George Robertsona v Praze. Ten se dopoledne také setká s předsedy obou parlamentních komor Václavem Klausem a Petrem Pithartem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním bodem Robertsonových jednání je problematika modernizace české armády a jejího začleňování do struktur aliance. Hned po příletu se Robertson ve středu ve střešovické nemocnici setkal s prezidentem Václavem Havlem. Prezident Václav Havel byl potěšen, že rozhovor s Georgem Robertsonem byl otevřený a že si stihli říct to nejdůležitější. Hlavní témata dialogu byly transformace naší armády a způsob účasti naší republiky v Alianci a také to, jak české ozbrojené síly plní úkoly, které si ve vztahu k NATO předsevzaly.

Prezident Havel na úvod setkání Georgi Robertsonovi nadnesl, že mu nebude situaci v armádě nijak lakovat narůžovo, „a naopak jsem mu sdělil, že nám nejvíce pomůže tím, že bude co nejvíce otevřený a pojmenuje různé sporné body či momenty či nesplněné úkoly či pochybné věci, které se v naší armádě dějí.“ George Robertson poté dodal, že právě o takových sporných bodech bude v následujících hodinách mluvit s představiteli českého státu. „Česká republika prochází v posledních dvou letech modernizačním programem, ale je potřeba v něm ještě hodně dohnat.“ V čem, to šéf Aliance nespecifikoval.

V rozhovoru s prezidentem Havlem zazněla také otázka nákupu nadzvukových letadel pro českou armádu. Jak ale Václav Havel dodal, nelze tento problém řešit povrchně v médiích - jakémukoli rozhodnutí musí předcházet širší odborná a politická rozprava.

Nákup stíhaček pro českou armádu nemá být podle George Robertsona na úkor zbytku ozbrojených sil.

Posledním tématem jednání byl chystaný summit Aliance v Praze v příštím roce, který bude pro NATO historickým okamžikem už proto, že bude v zemi, která byla před historickým nedávnem členem jiné aliance, a to Varšavské smlouvy.

Sám Robertson předznamenal, že hlavním konkrétním tématem jednání bude chystaný nákup stíhaček pro českou armádu. Co Aliance o nákupu soudí, řekl v pořadu Radiožurnálu Otázka dne český velvyslanec u NATO Karel Kovanda. Aliance je podle něj spokojena s množstvím peněz vynakládaných v ČR na ozbrojené síly. Uvědomuje si ale, že má česká armáda dost problémů, které musí draze řešit, a není si v té souvislosti jista tím, kde najde peníze na nadzvukové stíhačky a proč je vlastně potřebuje.

Podle mluvčího Ministerstva obrany ČR Milana Řepky je nákup nadzvukových letounů součástí stanovených cílů výstavby našich ozbrojených sil v rámci kolektivní obrany států aliance. Zavázali jsme se, že budeme pomáhat v rámci kolektivní obrany aliance a to při zachování vlastní individuální obranyschopnosti. Současné vybavení ale podle ministerstva stačí právě jen na vlastní obranu.

Zatímco sociální demokracie, Unie svobody a lidovci jsou pro nákup nadzvukových stíhaček, Občanská demokratická strana je k této investici skeptická. Jak řekl Českému rozhlasu předseda branněbezpečnostního výboru Parlamentu ČR Petr Nečas z ODS, česká armáda by měla mít jiné priority než letadla. Tou hlavní jsou investice do lidského kapitálu v ozbrojených silách. Mezi větší priority pak patří i vybudování taktické a strategické mobility a vybudování spojovacích a informačních systémů.

Očekává se také, že Robertson bude Praze tlumočit nespokojenost Bruselu s tím, jak se Češi vypořádávají s povinnostmi, které plynou z členství v Alianci.

Robertson bude ještě jednat s ministrem zahraničí Janem Kavanem a obrany Vladimírem Vetchým. Jeho pražské rozhovory vyvrcholí ve čtvrtek, kdy se separátně setká s šéfy obou parlamentních komor Václavem Klausem a Petrem Pithartem a na závěr s premiérem Milošem Zemanem.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, která se příští rok na podzim uskuteční v Praze, by podle českého ministra zahraničí Jana Kavana měla „vyslat povzbudivý signál směrem k dalším kandidátům na rozšíření“. Šéf české diplomacie to dnes řekl během jednání s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Ať už bude podle Robertsona konkrétní výsledek samitu jakýkoliv, bude to nesporně historická událost. Poprvé se totiž summit Severoatlantické aliance uskuteční v zemi, která byla kdysi součástí Varšavské smlouvy. A to ocenil také Jan Kavan.

George Robertson přijel do Prahy z Moskvy. Před svým odletem prohlásil, že příchod nové administrativy Spojených států může přinést některé změny v činnosti Severoatlantické aliance. Podle něj jsou změny v činnosti nezbytné, ale nebudou nijak výrazné. Tým prezidenta Bushe přitom ještě neurčil všechny hlavní směry zahraniční politiky. Generální tajemník NATO se vyjádřil i k ruskému návrhu na evropský jaderný štít - návrh je zatím těžko hodnotit, vzhledem k tomu, že zatím není podrobně rozpracován. Úvahy o ruském členství v Alianci Robertson označil za čistě hypotetickou myšlenku, ale v případě potřeby je Brusel připraven takovou možnost pečlivě posoudit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Voldán, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme