Generální tajemník NATO Robertson pokračuje v návštěvě Prahy

Jednáním s premiérem Milošem Zemanem vyvrcholí dvoudenní návštěva generálního tajemníka NATO George Robertsona v Praze. Ten se dopoledne také setká s předsedy obou parlamentních komor Václavem Klausem a Petrem Pithartem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním bodem Robertsonových jednání je problematika modernizace české armády a jejího začleňování do struktur aliance. Hned po příletu se Robertson ve středu ve střešovické nemocnici setkal s prezidentem Václavem Havlem. Prezident Václav Havel byl potěšen, že rozhovor s Georgem Robertsonem byl otevřený a že si stihli říct to nejdůležitější. Hlavní témata dialogu byly transformace naší armády a způsob účasti naší republiky v Alianci a také to, jak české ozbrojené síly plní úkoly, které si ve vztahu k NATO předsevzaly.

Prezident Havel na úvod setkání Georgi Robertsonovi nadnesl, že mu nebude situaci v armádě nijak lakovat narůžovo, „a naopak jsem mu sdělil, že nám nejvíce pomůže tím, že bude co nejvíce otevřený a pojmenuje různé sporné body či momenty či nesplněné úkoly či pochybné věci, které se v naší armádě dějí.“ George Robertson poté dodal, že právě o takových sporných bodech bude v následujících hodinách mluvit s představiteli českého státu. „Česká republika prochází v posledních dvou letech modernizačním programem, ale je potřeba v něm ještě hodně dohnat.“ V čem, to šéf Aliance nespecifikoval.

V rozhovoru s prezidentem Havlem zazněla také otázka nákupu nadzvukových letadel pro českou armádu. Jak ale Václav Havel dodal, nelze tento problém řešit povrchně v médiích - jakémukoli rozhodnutí musí předcházet širší odborná a politická rozprava.

Nákup stíhaček pro českou armádu nemá být podle George Robertsona na úkor zbytku ozbrojených sil.

Posledním tématem jednání byl chystaný summit Aliance v Praze v příštím roce, který bude pro NATO historickým okamžikem už proto, že bude v zemi, která byla před historickým nedávnem členem jiné aliance, a to Varšavské smlouvy.

Sám Robertson předznamenal, že hlavním konkrétním tématem jednání bude chystaný nákup stíhaček pro českou armádu. Co Aliance o nákupu soudí, řekl v pořadu Radiožurnálu Otázka dne český velvyslanec u NATO Karel Kovanda. Aliance je podle něj spokojena s množstvím peněz vynakládaných v ČR na ozbrojené síly. Uvědomuje si ale, že má česká armáda dost problémů, které musí draze řešit, a není si v té souvislosti jista tím, kde najde peníze na nadzvukové stíhačky a proč je vlastně potřebuje.

Podle mluvčího Ministerstva obrany ČR Milana Řepky je nákup nadzvukových letounů součástí stanovených cílů výstavby našich ozbrojených sil v rámci kolektivní obrany států aliance. Zavázali jsme se, že budeme pomáhat v rámci kolektivní obrany aliance a to při zachování vlastní individuální obranyschopnosti. Současné vybavení ale podle ministerstva stačí právě jen na vlastní obranu.

Zatímco sociální demokracie, Unie svobody a lidovci jsou pro nákup nadzvukových stíhaček, Občanská demokratická strana je k této investici skeptická. Jak řekl Českému rozhlasu předseda branněbezpečnostního výboru Parlamentu ČR Petr Nečas z ODS, česká armáda by měla mít jiné priority než letadla. Tou hlavní jsou investice do lidského kapitálu v ozbrojených silách. Mezi větší priority pak patří i vybudování taktické a strategické mobility a vybudování spojovacích a informačních systémů.

Očekává se také, že Robertson bude Praze tlumočit nespokojenost Bruselu s tím, jak se Češi vypořádávají s povinnostmi, které plynou z členství v Alianci.

Robertson bude ještě jednat s ministrem zahraničí Janem Kavanem a obrany Vladimírem Vetchým. Jeho pražské rozhovory vyvrcholí ve čtvrtek, kdy se separátně setká s šéfy obou parlamentních komor Václavem Klausem a Petrem Pithartem a na závěr s premiérem Milošem Zemanem.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, která se příští rok na podzim uskuteční v Praze, by podle českého ministra zahraničí Jana Kavana měla „vyslat povzbudivý signál směrem k dalším kandidátům na rozšíření“. Šéf české diplomacie to dnes řekl během jednání s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Ať už bude podle Robertsona konkrétní výsledek samitu jakýkoliv, bude to nesporně historická událost. Poprvé se totiž summit Severoatlantické aliance uskuteční v zemi, která byla kdysi součástí Varšavské smlouvy. A to ocenil také Jan Kavan.

George Robertson přijel do Prahy z Moskvy. Před svým odletem prohlásil, že příchod nové administrativy Spojených států může přinést některé změny v činnosti Severoatlantické aliance. Podle něj jsou změny v činnosti nezbytné, ale nebudou nijak výrazné. Tým prezidenta Bushe přitom ještě neurčil všechny hlavní směry zahraniční politiky. Generální tajemník NATO se vyjádřil i k ruskému návrhu na evropský jaderný štít - návrh je zatím těžko hodnotit, vzhledem k tomu, že zatím není podrobně rozpracován. Úvahy o ruském členství v Alianci Robertson označil za čistě hypotetickou myšlenku, ale v případě potřeby je Brusel připraven takovou možnost pečlivě posoudit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Voldán, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme