Generálním štábem hýbe korupční skandál

Kvůli rozkrádání armádního majetku nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek rozsáhlou kontrolu. V uplynulých čtyřech letech se někteří důstojníci těšili mimořádným výhodám: Pořádali okázalé večírky, kupovali si drahé sportovní vybavení a v neposlední řadě dokonce i luxusní spodní prádlo. Korupční skandál vyšetřuje policie už od loňska, dva vojáci čelí obvinění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vstup zakázán | Foto: Jan Rosenauer

Podle Mladé fronty Dnes není vyloučeno stíhání dalších vojáků a občanských zaměstnanců. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek řekl, že vojáci vystavovali jedné spřátelené firmě fiktivní faktury a zároveň je propláceli. Tak vznikl černý fond. "Ti pracovníci si potom z účtu této firmy nakupovali," doplnil.

V čele generálního štábu tehdy stál Pavel Štefka. Radiožurnálu řekl, že se podvádělo jen na jedné ze sekcí. Štefka nařídil kontrolu a upozornil policii. Jeho nástupce Vlastimil Picek se pak loni v září zaměřil na celý štáb. "Tato kontrola byla zahájena v září loňského roku a začala takzvaně od hlavy - v kanceláři náčelníka generálního štábu," upřesnil.

Zatím se mluví o škodě přes 7 miliónů korun, ale vyšetřovatelé odhadují, že by se konečná částka mohla vyšplhat až do výše 17 miliónů.

Případ souvisí s loňskou aférou bývalého šéfa vojenské kanceláře prezidenta republiky Ivo Zbořila. Jeden ze stíhaných mužů byl jeho podřízený.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme