Vláda doporučí Zemanovi jmenovat 12 generálů. Je mezi nimi i policejní prezident Tuhý

Vláda ve středu schválila návrh na jmenování 12 generálů. V řadách armády by mělo být povýšeno osm lidí, včetně náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, u policie by se povýšení týkalo tří důstojníků, včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Dvanáctým kandidátem je ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Konečné slovo ve jmenování generálů bude mít prezident Miloš Zeman.

Povýšení šéfa BIS Koudelky navrhoval kabinet už dříve, v květnu ale Zeman návrhu nevyhověl. Média tehdy spekulovala o tom, že nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu Novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii a kterou Zeman interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí.

Koudelka nebyl první, u koho prezident na návrh na povýšení nepřistoupil. V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až v roce 2017.

Zemanovo nejmenování dvou generálů vypadá jako akt msty

Číst článek

Prezident letos v květnu nejmenoval také zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, i jeho vláda opět k povýšení navrhuje. Měl by získat hodnost brigádního generála. Minulá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) v květnu řekla, že si Zeman chce o Procházkovi zjistit další informace a jeho jmenování případně nechá na podzim.

Zkušení profesionálové

Ministerstvo obrany navrhlo jmenovat Opatu do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála. Do hodností generálmajora chtělo povýšit velitele vzdušných sil Petra Hromka a velitele pozemních sil Josefa Kopeckého.

Hodnost brigádního generála by podle návrhu ministerstva obrany měli získat kromě Procházky také zástupce velitele vzdušných sil Petr Lanči, zástupce ředitele sekce podpory ministerstva obrany Jaroslav Schön a René Nábělek a Radek Horáček z Vojenského zpravodajství.

„Ve všech případech jde o zkušené profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů ozbrojených sil v České republice i v zahraničních operacích. Navrhuji jejich jmenování do hodností stanovených pro velitelské pozice, které zastávají,“ zdůvodnil návrh ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Prezident jmenoval místo osmi šest generálů. Odmítl povýšit šéfa BIS a velitele pozemních sil

Číst článek

Ministerstvo vnitra navrhlo povýšit Tuhého do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádních generálů navrhuje jmenovat ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimíra Kučeru a ředitele dopravní policie Tomáše Lercha.

Pokud prezident s vládním návrhem souhlasí, povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na Den vzniku samostatného Československa 28. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme