Soutěsky Kamenice u Hřenska jsou ohněm téměř netknuté. Geologové ale musí prozkoumat skály

V národním parku České Švýcarsko stále zůstává zhruba stovka hasičů. Oblast prozkoumávají drony s termokamerami a pátrají po skrytých ohniscích. Do obcí uzavřených kvůli požáru už se lidé vrátili. V pondělí se také poprvé dostali do soutěsek řeky Kamenice pracovníci obce, aby začali s úklidem následků ohně, který se turistickou atrakcí prohnal.

Tento článek je více než rok starý.

Hřensko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V soutěskách nenajdete spáleniště. Cestou k přístavišti lodiček v Edmundově soutěsce jsou vidět hlavně vypálená místa uprostřed zeleně anebo popadané stromy, kterým oheň zlikvidoval kořeny, a kmeny zůstaly netknuté.

Oheň řádil zejména ve vyšších polohách soutěsky. Tam už jsou k vidění větší plochy spálené požárem, celé ohořelé stromy a spálená půda, která vypadá, jako by do soutěsky k cestě stekla tak, jak to dělá voda.

‚Buky jsme vysázeli s babičkou, zachránily nám barák.‘ Obyvatelé Českého Švýcarska se vracejí domů

Číst článek

Pracovníci obce musí přístupovou cestu proklestit, uklidit a opravit polámané zábradlí. Obec najala i specialisty, kteří umí pracovat ve velmi nepřístupném terénu a mohou tam kácet a odstraňovat stromy. Lodičkám ani historickým objektům mezi dvěma soutěskami naštěstí oheň nijak neuškodil a podle odhadu Roberta Drnovce by mohly být ty nejhrubší práce hotové během dvou až tří týdnů.

Skály nad cestou do soutěsek a nad plavební dráhou ještě musí prohlédnout skalní četa národního parku. Vedení obce ale doufá, že by mohlo atrakci pro turisty zpřístupnit v září.

Park hlídají hasiči i drony

Podle zpráv od mluvčího hasičů Lukáše Marvana našly drony s termokamerami šest míst se zvýšenou teplotou okolo Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Na celou oblast národního parku dohlíží přes 70 dobrovolných a 40 profesionálních hasičů. Na několika místech parku jsou rozmístěné nádrže na vodu a jednotlivé sektory už mají na starosti revírníci.

Podle prvních odhadů hlavního geologa národního parku Jakuba Šafránka budou ocelové záchytné sítě, které chrání obec před padajícími kameny, na několika místech poškozené a je potřeba je co nejdříve zrevidovat a nechat opravit.

Skalní četa s pomocí geologické služby začne s průzkumem celé oblasti národního parku co nejdříve. Bude se soustředit hlavně na stabilitu skal v pěti lokalitách na Gabrielině stezce, Dlouhém a Hlubokém dole a v soutěskách.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme