George Bush se chystá na cestu do Evropy

Americký prezident George Bush dnes večer odcestuje do Evropy na svou první zámořskou cestu. Především chce diskutovat se spojenci a s Ruskem o otázkách, které vyvolávají menší či větší kontroverze na obou stranách Atlantického oceánu. Jde především o snižování množství skleníkových plynů v ovzduší a americké snahy vybudovat protiraketový štít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obou případech bude muset Bush rozptylovat pochybnosti, že Spojené státy jednají nebo chtějí jednat jednostranně a konzultace se spojenci berou jako prostředek ke vzbuzování dojmu vzájemnosti a shody. Na ostrou kritiku Evropanů Bush narazil už minulý měsíc, když odmítl ratifikaci Kjótského protokolu z roku 1997, který zavazuje ke postupnému snižování skleníkových plynů ve snaze zabránit globálnímu oteplování a nebezpečným klimatickým změnám. Poté musel poněkud couvnout, když si vláda nechala vypracovat vědecký rozbor globálního oteplování a Americká akademie věd jev potvrdila.

Před odletem do Madridu Bush oznámí, že Spojené státy věnují milióny dolarů na průzkum oteplování a vývoj technologií, které mu mají zamezit. Podle komentátorů jde o zjevný Bushův úkrok, aby otupil alespoň trochu nevraživý postoj Evropanů.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme