George Bush se chystá na cestu do Evropy

Americký prezident George Bush dnes večer odcestuje do Evropy na svou první zámořskou cestu. Především chce diskutovat se spojenci a s Ruskem o otázkách, které vyvolávají menší či větší kontroverze na obou stranách Atlantického oceánu. Jde především o snižování množství skleníkových plynů v ovzduší a americké snahy vybudovat protiraketový štít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obou případech bude muset Bush rozptylovat pochybnosti, že Spojené státy jednají nebo chtějí jednat jednostranně a konzultace se spojenci berou jako prostředek ke vzbuzování dojmu vzájemnosti a shody. Na ostrou kritiku Evropanů Bush narazil už minulý měsíc, když odmítl ratifikaci Kjótského protokolu z roku 1997, který zavazuje ke postupnému snižování skleníkových plynů ve snaze zabránit globálnímu oteplování a nebezpečným klimatickým změnám. Poté musel poněkud couvnout, když si vláda nechala vypracovat vědecký rozbor globálního oteplování a Americká akademie věd jev potvrdila.

Před odletem do Madridu Bush oznámí, že Spojené státy věnují milióny dolarů na průzkum oteplování a vývoj technologií, které mu mají zamezit. Podle komentátorů jde o zjevný Bushův úkrok, aby otupil alespoň trochu nevraživý postoj Evropanů.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme