Geosan, který likviduje ostravské laguny, je v exekuci

Geosan Group, který likviduje ostravské ropné laguny, je v exekuci. Firma nesmí nakládat se svým majetkem. Rozhodl o tom Okresní soud v Kolíně. Podle Geosanu jde o obchodní spor s bývalou sudbdodavatelskou firmou Baltom z Liberce o necelých 75 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Zdroj: ČTK

Jak upozornil výrobní ředitel Geosanu Jiří Šalda, rozhodnutí soudu není pravomocné a firma se proti němu odvolá. Podle ředitele neovlivní ani sanaci ropných kalů v Ostravě a jejich převoz do Ústeckého kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Firma, která likviduje ostravské laguny, je v exekuci. Podrobnosti zjišťovala reportérka Silvie Mikulcová

„Naše společnost má obrat zhruba mezi pěti a šesti miliardami korun a 74 milionů korun v žádném případě nepoškodí společnost, tak aby ji paralyzovaly. Vyrábí se kontinuálně, práce probíhají úplně stejně jako každý jiný den a budou probíhat tak, aby celkových 110 tisíc tun bylo odvezeno do poloviny prosince,“ uvedl Šalda.

Soudem pověřený exekutor Milan Makarius Českému rozhlasu potvrdil, že Geosan může na lagunách dál pracovat jako dosud. „Věc je čerstvá a jak se bud procesně vyvíjet, nelze dneska vůbec odhadnout,“ doplnil Makarius.

Baltom až do letošního jara těžil ropné kaly z lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo a zpracovával je na alternativní palivo, určené ke spalování v elektrárnách či cementárnách. Geosan ale firmě vypověděl smlouvu, podle Baltomu neoprávněně, a uzavřel novou s pardubickým Šamonilem. Navíc ji údajně zůstal dlužen 100 milionů korun.

Firmy se přou o to, kdo komu dluží

Liberecká firma, která je kvůli druhotné platební neschopnosti v insolvenčním řízení, se proto v srpnu obrátila na soud. Celkem požadovala téměř 393 milionů korun, rozhodčí soud ale uznal nárok jen na zmíněných 74 milionů.

Geosan naopak tvrdí, že mu Baltom dluží 220 milionů korun za údajné nesplnění termínů a za to, že řádně neodváděl palivo odběratelům. To ale jednatel Baltomu Miroslav Balcar odmítá. „Baltom tyto peníze nezaplatí, protože to je další část výsledku rozhodčího nálezu, kdy rozhodčí soud shledal fakt, že smlouva je nadále platná, tudíž nevznikají žádné nároky z prodlení pro společnost Geosan Group. Není vůbec důvod na takovou částkou uvažovat,“ uvedl Balcar.

Na podzim začal Geosan veškerý vytěžený kal z lagun vyvážet na skládku firmy Celio v Litvínově. Poté by se měl spálit v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích. Ta už zkušebně spálila několik dávek, a pokud se neprokáže porušení emisních limitů, bude kaly pálit příštích šest let. Proti tomu demonstrovali lidé v Teplicích, Lovosicích a Litoměřicích.

Silvie Mikulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme