Gesto policejního prezidenta zamotalo hlavu úředníkům, píší LN

Byrokratický zádrhel se stává z gesta, které po rychlé jízdě učinil policejní prezident Vladislav Husák, zjistily Lidové noviny. Hospodářské noviny informují o tom, že obrat duty-free obchodů na letištích po zmařených útocích v Londýně klesl až o polovinu. Za dopingem československých sportovců byl podle Mladé fronty Dnes stát. Právo se zabývá problematikou nelegálně vylepených plakátů v centru Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Z morálního gesta policejního prezidenta Vladislava Husáka se stává byrokratický zádrhel, píší Lidové noviny. Někteří státní úředníci, stejně jako autoři nového zákona o provozu na silnicích říkají, že pro dobrovolné odevzdání řidičského průkazu neexistuje žádný paragraf. Jinými slovy, pokud bude chtít Husák svůj řidičák zpátky, měl by absolvovat opravné zkoušky v autoškole. O tom, že by si kdokoli mohl z úředního trezoru udělat časově omezenou úschovnu svých dokladů, zákon totiž nic neříká.

Husáka nachytali novináři, jak se po dálnici řítí nepovolenou rychlostí. Šéf policie se potrestal sám a odevzdal řidičák na tři měsíce pražskému magistrátu. Úřady v jiných městech se ale diví: tento krok totiž nemá oporu v zákoně. Pražští úředníci, kteří Husákovy doklady do úschovy vzali, naopak tvrdí, že jen vyhověli žádosti policejního šéfa, dodávají Lidové noviny.

Duty-free obchody na letištích se stávají první obětí zmařených teroristických útoků na letecké linky z Velké Británie do Spojených států. Píší to Hospodářské noviny. Poté, co si kvůli bezpečnosti smějí lidé brát na paluby vybraných letů jen základní věci, klesl obrat těchto prodejen až o polovinu. Experti navíc předpokládají, že by problémy duty-free shopů mohly být ještě větší. Celosvětový obrat tohoto prodeje je přitom 26 miliard dolarů.

Podle obchodníků všechno záleží na tom, jak dlouho budou zesílená bezpečnostní opatření platit. To ale v tuto chvíli nikdo nedokáže předpovědět. Manažeři samotných obchodů se zatím k dopadu opatření nechtějí příliš vyjadřovat a říkají, že kritických bude příštích několik týdnů. Podle expertů ale není možné, aby zesílená opatření platila na neurčito. Předpokládají, že bude znovu povolen minimálně prodej parfémů a alkoholu. Prodejny na letištích v Praze a v Brně výrazné potíže zatím nepocítily, doplňují Hospodářské noviny.

Doping v československém sportu v 70. a 80. letech organizoval přímo stát. Mladé frontě Dnes se podařilo získat dokumenty, které nezvratně dokazují, že doping schválil Ústřední výbor KSČ a zaštítila tehdejší vláda. Shromažďování důkazů trvalo několik let. Do systému, který ve velkém zásoboval sportovce anabolickými steroidy, se zapojili jak trenéři a sportovní funkcionáři, tak i lékaři. Sportovcům, kteří by zakázané látky odmítli, hrozil okamžitý vyhazov z reprezentace.

Kořeny "státního dopingu" sahají podle objevených dokumentů před olympijské hry v Montrealu v roce 1976. Osmdesátá léta byla dobou výrazných úspěchů československých atletů. Závodily tehdy hvězdy jako Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová nebo Imrich Bugár. Někteří ze sportovců prý dokonce žádali i větší množství dopingu. Naprosto nezřízeně se podle Mladé fronty Dnes krmili anaboliky například vzpěrači za éry trenéra Emila Brzosky.

Nelegálně vylepené plakáty možná zmizí z centra Prahy, informuje dnešní Právo. Asociace lepičů plakátů nabídla městu, že skončí s černým výlepem - výměnou za to, že bude mít k dispozici víc legálních ploch v centru i na předměstích. Stěny a sloupy polepené někdy dost silnou vrstvou plakátů totiž nedělají metropoli dobré jméno - mimo jiné u zahraničních turistů.

Asociace začala vyjednávat s městem už v červnu. Podle ní jsou v centru prostory pro maloformátovou reklamu potřeba. Legální plochy v centru Prahy ale provozuje firma Pragoplakát, které už loni radnice vypověděla smlouvu. Společnost se ale ohradila a výpověď napadla. Plochy tedy bude možné využívat až potom, co se situace vyřeší, konstatuje dnešní Právo.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme