Zapojením armády do akce celníků nebyl spáchán trestný čin, rozhodla generální inspekce

Zapojení elitních vojáků ze 601. skupiny do sledovací akce celní správy nebylo podle Generální inspekce bezpečnostních sborů trestným činem. Žádost celníků o součinnost ale byla nesprávně formulována. Příslušníci armády, kteří žádost schválili a akci následně naplánovali a realizovali, se mohli dopustit kázeňského přestupku. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celní správa

Celníci po armádě požadovali pouze skryté pozorování okolí objektu. (Ilustrační foto) | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Vojáci loni asistovali celní správě při sledovací akci, která se údajně týkala pašeráků tabáku. Nasazení vojáků vyvolalo kritiku, trestní řád totiž neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než Vojenská policie nebo Vojenské zpravodajství.

Nguyenová uvedla, že příslušníci z odboru pátrání ředitelství cel v Brně žádost o součinnost nesprávně formulovali. Žádost nechali schválit svými nadřízeným a armáda jí posléze vyhověla.

„Při následné součinnostní osobní schůzce mezi příslušníky odboru pátrání Generálního ředitelství cel a Armádou České republiky však bylo upřesněno, jaká činnost se po 601. skupině požaduje, kdy bylo zřejmé, že nepůjde z jejich strany o úkony trestního řízení a že informace zjištěné při jejich činnosti nebudou využity jako důkazní materiál v trestním řízení,“ dodala Nguyenová.

Nasazení vojáků do akce celní správy prověřuje inspekce. Týkala se výroby nelegálních cigaret

Číst článek

Celníci po armádě požadovali pouze skryté pozorování okolí objektu se sběrem informací. To je možné provést při výcviku, a to na základě dohody mezi ministerstvem obrany a ministerstvem financí.

„Příslušníci armády zajistili a poskytli pouze informace operativního charakteru spočívající v doporučení při následném použití možných technických a taktických postupů při realizaci řádně povoleného sledování, ke kterému byl zmocněn pověřený policejní orgán celní správy,“ uvedla mluvčí.

Žádost celní správy ale byla formulována v rozporu s trestním řádem, protože příslušníci 601. skupiny nejsou orgánem činným v trestním řízení, žádost navíc nekoresponduje se skutečnou činností, kterou vojáci prováděli.

Kázeňský přestupek?

Ze strany celní správy neshledala inspekce podezření z trestného činu, případ proto odložila. U příslušníků armády dospěla generální inspekce k závěru, že se mohli dopustit kázeňského přestupku.

„Přičemž pochybení mohlo spočívat ve schválení, přípravě a realizaci součinnostního výcviku, které bylo v rozporu s podmínkami pro realizaci vojenských výcviků podle zákona o ozbrojených silách ČR, a dále mohly být jednáním některých příslušníků armády porušeny základní povinnosti vojáků vyplývající ze zákona o ozbrojených silách ČR,“ uvedla Nguyenová. V této části proto inspekce předala případ příslušnému orgánu armády.

„V jednání příslušníků armády ani celní správy zcela zjevně nelze spatřovat úmysl postupovat protiprávně, a získat tak důkazy nelegálním způsobem. Generální inspekce nechce a nebude zpochybňovat záměr uvedených subjektů o žádoucí spolupráci v rámci snahy o objasnění závažné trestné činnosti, nicméně je nutné postupovat v souladu se zákonem,“ doplnila Nguyenová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme