GIBS obvinila dozorce z pankrácké věznice. Půjčovali podle ní Fajádovi telefon

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila tři dozorce z pankrácké věznice ze zneužití pravomoci. Libanonci Alímu Fajádovi, který byl ve vazbě, údajně půjčovali mobil a umožnili mu telefonovat. Serveru Neovlivni.cz to potvrdil mluvčí inspekce Ivo Mitáček. Fajád byl v únoru 2016 propuštěn výměnou za pětici Čechů, unesených v Libanonu. O jeho vydání žádaly Spojené státy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Fajád (uprostřed), Faouzi Jaber a Chálid Marabi (vpravo) chtěli podle obžaloby prodat zbraně a drogy americkým agentům předstírajícím, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace

Alí Fajád (uprostřed), Faouzi Jaber a Chálid Marabi (vpravo) chtěli podle obžaloby prodat zbraně a drogy americkým agentům předstírajícím, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace | Zdroj: ČTK

Právě při vyšetřování únosu Čechů policie na Fajádovy telefonáty z věznice přišla. Volal prý do Libanonu i USA. Podle zdroje serveru Neovlivní.cz nebylo těžké zjistit, jak se to stalo. „Přece jen přístrojů, z nichž se na Pankráci volá opakovaně do Libanonu, není příliš mnoho,“ naznačil Mitáček. Kvůli únosu ale nakonec nikdo obviněn nebyl.

Vyšetřování kauzy Fajád se odkládá. Policie nemá dostatek informací

Číst článek

„V současné chvíli se nacházíme ve stavu pokračujícího vyšetřování s tím, že další práce nás čeká a zatím není možné predikovat, kdy bude tato fáze ukončena. Vzhledem k aktuálnímu vztahu probíhajícího vyšetřování nemůžeme poskytnout žádné další informace,“ vyjádřil se pro Radiožurnál Mitáček.

„Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) trestně stíhá celkem tři příslušníky VS ČR (1 bývalý, 2 sloužící) z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, když porušili své služební povinnosti vůči jedné vězněné osobě. Podstatou bylo umožnění telefonování v době a situaci, kdy to není povoleno,“ citoval server Neovlivni.cz Mitáčka.

Vydání do USA

Fajáda zadrželi na základě amerického zatykače čeští policisté spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem v dubnu 2014. Spojené státy tvrdily, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. U Fajáda a Marabího ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vydání do USA zamítl, v případě Jabera z Pobřeží slonoviny rozhodl o vydání do USA.

Kroupa: Fajád z basy řídil únos Čechů v Libanonu. Pelikánovi se nelíbila práce tajných služeb a zakročil

Číst článek

Podle některých médií Pelikán ve vazbě Fajáda osobně navštívil a nechal ho volat ze svého mobilního telefonu. Tuto informaci ale později popřel arabista Petr Pelikán, ministrův bratr, který výměnu vyjednal.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, propuštěni byli v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád. Pelikán nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Libanonský soud ho později osvobodil.

Jakub Horáček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme