Dohra kauzy Horáček: inspekce šetří úniky informací, při akci Tumor obvinila dva elitní detektivy

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva detektivy Národní centrály proti organizovanému zločinu, policejního důstojníka a čtyři civilní osoby. Policisté měli podnikatelům prodávat neveřejné informace, přiblížila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Mezi civilními osobami jsou dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Podle informací serveru iROZHLAS.cz měli chránit podnikatele Tomáše Horáčka. Poskytovali mu hned trojí ochranu.

Praha (Aktualizováno: 14:10 23. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Horáček

Zátah souvisí s případem severočeského podnikatele Tomáše Horáčka (na snímku), jenž je stíhán za rozsáhlou korupci při zadávání zakázek v pražských nemocnicích. Podle informací serveru iROZHLAS.cz stíhaní policisté poskytovali Horáčkovi ochranu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jde o tři policisty a čtyři civilní osoby. Z toho jsou dva bývalí policisté a jedna právnická osoba,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Ivana Nguyenová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Podnikatele Horáčka chrání policie. Postava nemocniční korupční kauzy je terčem výhrůžek smrtí

Číst článek

Podle ní jsou dva z nich detektivové ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policejní důstojník je pak z Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje, konkrétně odboru hospodářské kriminality.

„Můžeme potvrdit, že v souvislosti s trestním stíháním ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů bylo ředitelem našeho útvaru vydáno rozhodnutí o zproštění výkonu služby,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Ibehej.

„V zadokumentovaném období bylo zjištěno, že policejní důstojníci společně se dvěma bývalými policisty poskytovali neveřejné informace z policejních evidencí movitým podnikatelům za úplatu. Záměrem bylo zjištění, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované,“ popsala Nguyenová v tiskové zprávě.

Exředitelku Bulovky Vrbovskou si platil Šnajdr jako poradkyni. Oba jsou obviněni z manipulace zakázek

Číst článek

Podnikatelé pak mohli podle mluvčí ovlivňovat nebo mařit policejní vyšetřování. „Podnikatelé za poskytování této ‚ochrany‘ zaplatili minimálně milion korun,“ dodala.

Inspekce je viní „z přečinů neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací i ve formě účastenství, zneužití pravomoci úřední osoby i ve formě účastenství, dále ze zločinu přijetí úplatku i ve formě účastenství a zločinu podplacení“. Za to obviněným hrozí trest tři až deset let vězení.

Trojí ochrana

Česká televize upozornila, že zátah, který měl podle Radiožurnálu krycí jméno Tumor, souvisí s případem severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Ten je stíhán za rozsáhlou korupci při zadávání zakázek v pražských nemocnicích.

Antimonopolní úřad opakovaně pověřil úklidem firmu stíhaného Horáčka. V jiných případech to pokutuje

Číst článek

Podle informací serveru iROZHLAS.cz stíhaní policisté poskytovali Horáčkovi trojí ochranu: informovali jej o připravovaných zásazích, vyhledávali informace v interních databázích, a dokonce ho měli vést jako informátora. V praxi to znamenalo, že pokud se o podnikatele začali zajímat jiní policisté, informační systém na lustraci upozornil a Horáček se to přes své policejní spojky dozvěděl.

Mezi obviněnými mají být – opět podle důvěryhodných informací serveru iROZHLAS.cz – soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Podle informací Radiožurnálu je jedním ze zatčených detektivů Petr K. z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu a jedním z obviněných bývalých policistů je Radim Stejskal. Ten vlastní detektivní agentura KABR Subjects, s.r.o, která je v tomto případě obviněnou právnickou osobou.

Otázkou je, proč inspektoři zasáhli až nyní. Horáček začal s protimafiánskou centrálou spolupracovat už v polovině roku 2019, kdy začal usilovat o status spolupracujícího obviněného a promluvil o svých obchodech i spolupracovnících.

Na přímý dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda protimafiánský útvar spolupracoval s inspekcí a poskytl o únicích informace, mluvčí Ibehej centrály ale neodpověděl. „Nebudu to komentovat,“ řekl pouze.

Horáček: Jsem v pozici svědka

Poslal za něj desítky žádostí. Lobbista Horáček sháněl informace pro ministra zdravotnictví Vojtěcha

Číst článek

Podnikatel Horáček to ovšem přímo nevyloučil. „Jsem tam v pozici svědka,“ odpověděl Horáček na dotaz, zda s inspekcí spolupracoval. Víc ale věc nechtěl komentovat: „Řekl bych vám víc, ale jsem vázaný mlčenlivostí a nechci se pak někde zpovídat.“

Horáček je ústřední postavou v korupční kauze zakázek v pražských nemocnicích. Podle policie ovlivňoval jejich přidělování, za což podle vyšetřovatelů žádal úplatky. Jeho firmy, zejména První chráněná dílna, získávaly nemocniční zakázky údajně cíleně jako jediný uchazeč. Horáček se policii k manipulaci se zakázkami pro Nemocnice Na Bulovce a Na Františku přiznal.

Kriminalisté v kauze obvinili vedle Horáčka například i bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal tehdejší ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

HORÁČEK A KAUZA NEMOCNIC

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • V říjnu 2018 začali policisté stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun tehdy v auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu 2019 Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

Martin Štorkán, Jakub Troníček, Petr Jadrný, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme