GIBS obvinila dva policisty z prodávání informací ze spisů. Podle inspekce končily u soukromých detektivů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty z neoprávněných vstupů do informačních systémů a následného prodávání získaných informací. Podle mluvčí inspekce Radky Sandorové je kromě nich stíhán i jeden bývalý policista a dalších pět lidí. Na případ upozornil server aktuálně.cz

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou příslušníků Policie České republiky, jednoho bývalého příslušníka policie a dalších pěti civilních osob. Policisté na základě zadání od civilních osob měli provádět neoprávněné vstupy do informačních systémů Policie ČR a Ministerstva vnitra České republiky, které jsou určeny pouze pro služební potřebu,“ stojí v tiskové zprávě GIBS, kterou inspekce ve středu vydala.

Informace měli stíhaní získávat například z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob.

Informace pro soukromé detektivy

Údaje policisté podle mluvčí Sandorové následně předávali civilním osobám, které je využívaly při svém soukromém podnikání spočívajícím v poskytování detektivních služeb" - tedy soukromým detektivům.

Podle serveru aktuálně.cz se jedná o příslušníky pražské policie venkov-jih. Inspektoři se prý na skupinu zaměřili proto, že policisté na základě žádostí mimo sbor neoprávněně vstupovali do systémů policie i ministerstva vnitra. A ty jsou určeny pouze pro služební potřebu," dodala serveru Radka Sandorová.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme