GIBS obvinila dva policisty z prodávání informací ze spisů. Podle inspekce končily u soukromých detektivů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty z neoprávněných vstupů do informačních systémů a následného prodávání získaných informací. Podle mluvčí inspekce Radky Sandorové je kromě nich stíhán i jeden bývalý policista a dalších pět lidí. Na případ upozornil server aktuálně.cz

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6

GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou příslušníků Policie České republiky, jednoho bývalého příslušníka policie a dalších pěti civilních osob. Policisté na základě zadání od civilních osob měli provádět neoprávněné vstupy do informačních systémů Policie ČR a Ministerstva vnitra České republiky, které jsou určeny pouze pro služební potřebu,“ stojí v tiskové zprávě GIBS, kterou inspekce ve středu vydala.

Informace měli stíhaní získávat například z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob.

Informace pro soukromé detektivy

Údaje policisté podle mluvčí Sandorové následně předávali civilním osobám, které je využívaly při svém soukromém podnikání spočívajícím v poskytování detektivních služeb" - tedy soukromým detektivům.

Podle serveru aktuálně.cz se jedná o příslušníky pražské policie venkov-jih. Inspektoři se prý na skupinu zaměřili proto, že policisté na základě žádostí mimo sbor neoprávněně vstupovali do systémů policie i ministerstva vnitra. A ty jsou určeny pouze pro služební potřebu," dodala serveru Radka Sandorová.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme