Podle soudu vyšetřovatel Čapího hnízda plnil vůli osob kolem Rittiga. Generální inspekce: nešlo o trestný čin

Generální inspekce bezpečnostních sborů odložila případ vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Prověřovala informace uvedené v rozsudku k případu Neograph, který měl Nevtípil na starosti. Podle dokumentu byly pochybnosti, jestli ho pražský detektiv vyšetřoval nestranně. Inspekce ale došla k závěru, že nešlo o trestný čin. V pondělí na to upozornil server Aktuálně.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský detektiv Pavel Nevtípil | Zdroj: Profimedia

„Podezření z trestného činu se u příslušníka bezpečnostního sboru neprokázalo. Celou věc jsme proto ukončili bez dalších opatření,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová. 

Inspekce prověřuje vyšetřovatele Čapího hnízda. Kvůli závažným podezřením ji kontaktovali jeho nadřízení

Číst článek

Sám kriminalista se nechtěl k závěru GIBS vyjadřovat. „S novináři se vůbec nebudu bavit,“ řekl Aktuálně.cz.

Generální inspekce čerpala z verdiktu Vrchního soudu v Praze ke kauze kolem papírny a tiskárny cenin Neograph, ve které čelil obžalobě kvůli údajnému tunelování Vladimír Sitta. Ten byl obviněn poté, co upozornil na předražené jízdenky pro pražský dopravní podnik (sedmnáct haléřů z každého lístku odcházelo do neprůhledné firemní schránky v Karibiku).

Soud Sittu nakonec po sedmi letech v říjnu 2018 obžaloby zprostil. Soudkyně Kateřina Jonáková tehdy jeho vleklý případ uzavřela s tím, že stíhaný skutek nebyl trestným činem. Vyšetřovatele případu Pavla Nevtípila kritizovala přitom už v soudní síni, v odůvodnění verdiktu výhrady vůči jeho práci ještě rozšířila.

Spojení s Rittigem

Nevtípil podle soudkyně pražského vrchního soudu „plnil vůli osob“ spojených s Ivo Rittigem, který v jízdenkové kauze figuroval. Odkazovala přitom na odposlechnuté hovory podnikatelů seskupených kolem lobbisty.

„V hovorech uvedených osob je opakovaně zmiňován ‚Nevťa‘, ‚Nevtípil‘, přičemž ze souvislostí je zřejmé, že se jedná o vyšetřovatele kpt. Ing. Pavla N. Z obsahu hovoru je možno dospět k závěru, že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly a zřejmě pro něj připravovaly podklady (viz zmínka o potřebě kriminalizace svědka K.),“ píše se v rozsudku. „Kpt. Ing. N. plnil vůli hovořících osob, popřípadě by ji v budoucnu mohl plnit. Mgr. Katarína K. O. v souvislosti s ním mluvila o uplácení.“

Verdikt v kauze Neograph server iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím a už dříve zveřejnil:

Na generální inspekci se posléze obrátili nadřízení Nevtípila z pražské policie po prostudování osvobozujícího rozsudku. „Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu,“ uvedla už dříve pro iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Situace kolem Nevtípila byla o to citlivější, že vyšetřoval nejsledovanější kriminální případ současnosti týkající se údajného dotačního podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, v němž je hlavním aktérem premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda vlády již v minulosti na detektiva veřejně zaútočil. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme