Za zákrok proti motorkáři jde policista k soudu. Vyšetřovatelé odmítli, že by šlo o účelovou kriminalizaci

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla nařčení, že účelově kriminalizovala policistu, který loni v červenci služebním autem zahradil v Těšnovském tunelu v Praze cestu ujíždějícímu motocyklistovi. Případ, který bude ve středu projednávat Obvodní soud pro Prahu 8, rozhořčil některé další policisty, obžalovanému vyjádřilo podporu vedení Policie ČR včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6.

Sídlo GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Unie bezpečnostních složek chystá před středečním jednáním setkání na podporu policisty před budovou soudu.

„Kriminalizace policejních zákroků se v poslední době bohužel stává jakýmsi trendem. Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl na facebooku Tuhý.

Policista Šimon Vaic podle serveru Aktuálně.cz loni 16. července použil auto jako zátaras, když chtěl zastavit motocyklistu, kterého podezřívali z toho, že má platný zákaz řízení a který na výzvy k zastavení nereagoval.

Motorkář do auta narazil v téměř 130kilometrové rychlosti, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Vaicovi hrozí až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Policisté na místě nehody podle dřívějšího vyjádření policejního mluvčího nenašli ani známku po brzdné stopě motocyklu, uvedl server. Inspekce ale vycházela ze znaleckého posudku, podle kterého řidič nemohl policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. Motorkář tak srážce podle posudku nemohl zabránit.

Podpora od vedení policie

„Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nezpůsobil újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání,“ uvedl Martin Strouhal, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která provinění policistů vyšetřuje. 

Policista v civilu ohrožoval řidiče zbraní. ‚Nebyl to trestný čin,‘ rozhodl soud

Číst článek

Strouhal upozornil i na to, že inspekce spolupracovala a postupovala v trestním řízení v souladu s právním názorem dozorujícího státního zástupce. „Tento právní názor je v dané trestní věci pro GIBS závazný,“ dodal mluvčí.

Vaice naopak podpořilo vedení policie. „Vedení Policie České republiky tímto vyjadřuje plnou podporu obžalovanému policistovi, který ve středu stane před Obvodním soudem pro Prahu 8. Odbor vnitřní kontroly neshledal v jeho zákroku pochybení a s jeho závěry se ztotožňujeme i nadále. Případnou právní pomoc jsme v případě požadavku připraveni poskytnout,“ uvedli policisté na twitteru. Později doplnili, že právní pomoc nabídli Vaicovi ihned po události.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme