'Čeká nás perná práce'. Komise pro kontrolu GIBS začíná fungovat, na stole má desítky výtek

Sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu po půl roce nečinnosti začíná pracovat. Poté, co se dlouho nedařilo zvolit jejího předsedu, má od minulého týdne konečně svého šéfa - poslance Jiřího Maška z hnutí ANO. Na komisi čekají desítky podnětů, které se nahromadily za dobu, kdy nefungovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec ANO Jiří Mašek

Nově zvolený předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Jiří Mašek z hnutí ANO | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po opakovaných neúspěšných pokusech poslanci sice zvolili komunistu Zdeňka Ondráčka, ten ale po březnových protestech v ulicích měst na funkci rezignoval.

Minulý týden pak další tajná volba vynesla na post předsedy poslance hnutí ANO Jiřího Maška. Podle něj si ve středu členové komise vyberou místopředsedy a začnou řešit první podněty.

Komisi pro kontrolu bezpečnostní inspekce povede Mašek. 'ANO je jako horda nájezdníků,' zní z opozice

Číst článek

Spousta práce na stole

„Těch podnětů, resp. jednacích čísel, pod kterými jsou zaznamenány, je v současné době kolem 70, takže komisi čeká poměrně dlouhá práce. Jsou to podněty jak od občanů, tak od policistů a týkají se převážně práce GIBS a práce Policie ČR. Už máme připraveno deset konkrétních, kterými se chceme zabývat,“ řekl Radiožurnálu Mašek.

Podle něj se komise bude scházet ve čtrnáctidenních a třítýdenních lhůtách. Komisi ve středu čeká také volba jejích místopředsedů. Mašek očekává, že se o tyto posty budou ucházet jeho bývalý protikandidáti z volby předsedy Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Zuzana Majerová Zahradníková (ODS). „Považuji to za logické,“ dodává. 

Zároveň Mašek odmítá, že by jako předseda sněmovní komise ovlivňoval vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, které se týká předsedy jeho hnutí ANO Andreje Babiše. 

„Čapí hnízdo je živá kauza a komise do živých kauz nemůže vstupovat. Já si myslím, že je už skoro nečestné a nedůstojné se k tomu vyjadřovat, já se již vyjádřil, že za svou osobu budu maximálně objektivní a kontrolní činnost komise ve vztahu ke GIBS považuji za naprosto apolitickou záležitost,“ uzavírá Mašek. 

Neúspěšní kandidáti na předsedu komise pro kontrolu GIBS Mikuláš Ferjenčík (vlevo) a Zuzana Majerová Zahradníková | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Hledá se ředitel

Podle člena komise Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany by se komise měla zabývat i stížnostmi státních zástupců na fungování GIBS.

„Můžeme využít pravomoci komise a pozvat si ředitele GIBS, takže až bude pověřený ředitel, případně nový, který nahradí pana Murína, tak bychom si ho měli jako komise pozvat a požádat ho o reakci na výtky a na návrh, jak je vyřeší, aby v budoucnu instituce fungovala lépe,“ vysvětluje Ferjenčík.

Dosavadní šéf GIBS Michal Murín minulý týden oznámil, že na konci dubna funkci opustí. Už předtím čelil kritice premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO, který požadoval jeho výměnu.

Median: Lidé věří spíše šéfovi GIBS než Babišovým slovům o profesním pochybení

Číst článek

Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, oznámil minulý týden před poslanci premiér v demisi Andrej Babiš z ANO. Kandidáta na dočasného ředitele, jak uvedl, zatím nemá. Babiš na dotazy předsedy Pirátů Ivana Bartoše připomněl, že první ředitel GIBS Ivan Bílek i jeho nástupce byli jmenováni bez výběrového řízení.

„Určitě bude transparentní výběrové řízení,“ zdůraznil premiér. Dočasného ředitele bude „nějakou formou“ hledat.

Na nového ředitele zatím žádné výběrové řízení vypsané není. Na webu Inspekce je vypsané výběrové řízení na místo rady v oddělení vnitřní kontroly. A pak je tu ještě nabídka na práci administrativního a spisového pracovníka podatelny.

GIBS funguje dle zákona č. 341/2011, Sb., což je zákon, jímž byla založena. Naplno funguje od 1. ledna 2012 a řeší prohřešky policistů, příslušníků Vězeňské služby a celníků. Předtím měl každý z těchto sborů svou vlastní inspekci. Prvním ředitelem byl do prosince 2015 Ivan Bílek, toho poté vystřídal Michal Murín, který skončí v pondělí.

Zdeňka Trachtová, Martin Karlík, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme