GIBS: Přepis komunikace mezi členy Klausovy ochranky je asi podvrh

Záznam komunikace hradní ochranky během nedávného útoku na prezidenta Václava Klause v Chrastavě je pravděpodobně podvrh. Dospěla k tomu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole | Zdroj: ČTK

Přepis komunikace se objevil v médiích krátce poté, co 28. září v Chrastavě na prezidenta zaútočil 26letý muž airsoftovou pistolí.

Přepis zveřejnila jako první televize Nova. Radiožurnál se pokoušel kontaktovat ředitele zpravodajství televize Nova Vladimíra Mužíka a získat od něj vyjádření, ale bez úspěchu.

„Členové týmu ochrany pana prezidenta se při akcích oslovují jmény. Ty zveřejněné pojmy, které jsme si mohli přečíst na tom záznamu, nepoužívají,“ vysvětluje mluvčí inspekce Radka Sandorová, na základě čeho k tomuto závěru došli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mediální analytik Karel Hvížďala mluví o přepisu komunikace prezidentovy ochranky ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Co se týká zveřejněné relace mezi hlídkou obvodního oddělení v Chrastavě a členy ochrany pana prezidenta, k té nemohlo dojít tímto způsobem z toho důvodu, že tyto složky navzájem mezi sebou radiové spojené neměly,“ doplňuje mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Ten přepis pro laika vypadal docela věrohodně, alespoň pro mě, který s tím nemá žádnou zkušenost,“ řekl mediální analytik Karel Hvížďala.

Incident v Chrastavě, na který Klausovi ochránci nijak nezareagovali a útočníka nechali odejít, stál místo šéfa útvaru pro ochranu prezidenta Jiřího Sklenku. Ten kvůli selhání svých podřízených rezignoval. Na jeho místo byl následně vybrán Petr Dongres.

Šestadvacetiletý útočník, jehož později zadrželi městští strážníci společně se státní policií, byl obviněn z výtržnictví a hrozí mu dva roky vězení.

Petr Medek, Pavel Polák, mta, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme