Na výboru poukázali na neprůhledný výběr šéfa policejní inspekce. Premiér to pak vyčetl úřednici vlády

Údajnou netransparentnost při výběru nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vytkla poslankyně ODS Jana Černochová premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Černochové vadí, že se sněmovní bezpečnostní výbor nedozvěděl jména všech 12 kandidátů. Vláda do čela inspekce navrhuje vedoucího Okresního státního zastupitelství v Lounech Radima Dragouna, který výboru nastínil svoji vizi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Dragoun (vlevo) s premiérem Andrejem Babišem

Radim Dragoun (vlevo) s premiérem Andrejem Babišem | Foto: Vondrouš Roman | Zdroj: ČTK

Sněmovní bezpečnostní výbor ovšem na návrh Jana Bartoška (KDU-ČSL) schůzi přerušil. Poslanci se odebrali na plénum sněmovny a k programu výboru pak se vrátili. Víc než hodinové diskusi předtím dominovaly především dotazy na to, jak vypadala činnost výběrové komise, která Dragouna doporučila.

Výběrové řízení na šéfa GIBS vyhrál Radim Dragoun, státní zástupce z Loun

Číst článek

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala, že poslanci se nedozvěděli ani jména všech 12 kandidátů, kteří o místo šéfa GIBS usilovali. Přítomná pracovnice úřadu vlády to zdůvodnila předpisy o ochraně osobních údajů. Po žádosti sněmovny deset účastníků souhlasilo, že se poslanci mohou jejich jména dozvědět, další dva kvůli obavám, že jména uniknou do médií, nesouhlasili.

Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za logické. „Kdo prohrál a pracuje v nějaké instituci, tak asi nechce dát veřejnosti na známost, že se přihlásil,“ uvedl. Podle Černochové by poslanci na jména měli mít nárok.

‚Máme právo na informace‘

„Pokud se přeci někdo transparentně hlásí do výběrového řízení, jak může říct, že nechce, aby jeho jméno podléhalo veřejné kontrole? My jsme tady poslanci Parlamentu ČR, jsme tady od toho, abychom kontrolovali vládu, a máme právo ty informace mít,“ řekla.

Babiš odmítl i to, že by zasahoval do výběru členů komise či ovlivňoval, koho komise do čela GIBS doporučí. „Neznám ta jména, neřešil jsem to,“ uvedl. Složení komise podle něj navrhli vládní úředníci. Premiér trval na tom, že výběr šéfa GIBS se uskutečnil poprvé transparentně, předchozí ředitele podle něj vybrali postupně bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Babiš vynadal úřednici

Narčení z netransparentního výběrového řízení ale Babiše rozlítilo a poté, co výbor jednání přerušil a premiér se přesunul na další jednání Komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, Babiš pracovnici úřadu vlády vyčetl, že výboru neposkytla všechna jména. „Měla jste to dát,“ řekl jí i před poslanci.

Ministerstvo financí oficiálně ukončilo kontrolu v GIBS. ‚Kritika Murína byla oprávněná,‘ hodnotí Babiš

Číst článek

Chce zvýšit důvěru v GIBS

Dragoun poslancům v úvodu jednání představil svůj životopis i vizi práce. „Pokud bych se stal ředitelem, zamýšlel bych se nad strukturou a vedením úřadu,“ řekl. Řešit chce budoucnost specializovaných pracovišť, tok informací či zatížení jednotlivých pracovišť. Zvýšit by chtěl důvěru mezi GIBS a státními zastupitelstvími.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) na jednání výboru připomněl okolnosti, za kterých skončil předchozí šéf GIBS Michal Murín. Ten požádal o odchod do civilu po sporech s Babišem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení skončil. Na schůzkách Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme