GIBS řeší únik dat, pracovníci inspekce měli napíchnuté mobilní telefony

Nepříjemný skandál prošetřuje úřad, který má na starosti trestnou činnost policistů a vězeňské služby. Desítky příslušníků Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) měly podle Lidových novin napíchnuté mobilní telefony. Software umožňoval odposlouchávání nebo sledování jejich polohy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto

Mobilní telefon. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nebezpečný software objevili ve svých telefonech jak operativci, kteří v terénu získávají informace o trestné činnosti policistů nebo členů vězeňské služby, tak i příslušníci zásahové jednotky.

Spyware se do mobilního telefonu dostane například e-mailem, složitější programy pak ale někdo musí do telefonu nainstalovat.

Hacker může pomocí softwaru odposlouchávat hovory, číst SMS zprávy uživatele, natáčet videa nebo pořizovat fotografie. Získaná data poté odešle z mobilního telefonu přes internet.

Případ zveřejnily Lidové noviny s odvoláním na zdroj z GIBS. Zprávu potvrdila také členka sněmovní kontrolní komise pro kontrolu GIBS Jana Lorencová z hnutí ANO.

Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy, které spáchal příslušník policie, vězeňské služby, inspekce, celník nebo zaměstnanci těchto útvarů. Inspekce také provádí zkoušku spolehlivosti vůči protiprávnímu jednání uvedených příslušníků a zaměstnanců.

Anna Jadrná, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme