GIBS zasahovala na Chebsku kvůli deset let staré vraždě. Jedním ze zadržených je i bývalý policista

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pátek zadržela dva muže, které podezírá z brutální a téměř deset let staré vraždy na Chebsku. Jedním ze zadržených je bývalý policista, řekl novinářům mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Druhý podezřelý má podle dostupných informací kriminální minulost. Odpoledne policie oba muže obvinila z vraždy.

Aktualizováno Karlovy Vary (Aktualizováno: 17:59 1. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační snímek). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z obviněných je devětatřicetiletý bývalý příslušník Policie ČR z Obvodního oddělení Aš a druhým obviněným je pětačtyřicetiletý muž. Podle obvinění oba společným jednáním úmyslně usmrtili dalšího člověka a čin spáchali zvlášť trýznivým způsobem. Podle tehdy platného trestního zákona hrozí oběma v případě prokázání viny až výjimečný trest.

Bez emocí a v poutech. Řidiče dodávky v Torontu obvinili z desetinásobné vraždy

Číst článek

„Ve spolupráci se zásahovou jednotkou z Ústeckého kraje se nám podařilo zadržet dva muže, kteří jsou důvodně podezřelí ze spáchání zvlášť závažného činu, z brutální vraždy mladého, tehdy šestadvacetiletého muže,“ uvedl Mitáček. O vzetí do vazby by mohl soud rozhodnout zřejmě v neděli.

Podezřelí podle policistů zavraždili mladého muže 23. listopadu 2008. Na odlehlém místě nedaleko přehrady Bílý Halštrov ho pachatelé, po nichž kriminalisté dosud marně pátrali, nejdříve těžce zranili, následně zabili. „Muž následkům mučení a těžkých poranění podlehl na místě,“ uvedl Mitáček.

Znovuotevření případu

Případem se podle něj začali příslušníci inspekce zabývat asi před půl rokem, když zjistili nové a zásadní skutečnosti. Na základě prověřování a shromažďování důkazů a informací zasáhli v pátek ráno společně s krajskou policií a zásahovou jednotkou z Ústí nad Labem v Aši a Chebu. Zadrželi dva muže, které převezli do Karlových Varů.

GIBS obvinila dozorce z pankrácké věznice. Půjčovali podle ní Fajádovi telefon

Číst článek

Za šest let, co GIBS vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek, řešila i několik případů vražd. „Ale žádný nebyl proveden tak brutálním způsobem,“ dodal mluvčí inspekce.

Případ v minulosti prověřovala tehdejší Inspekce ministra vnitra a následně byl předán i tehdejšímu policejnímu orgánu Krajského ředitelství policie Západočeského kraje. V té době se však nepodařilo shromáždit dost důkazů, a proto byla věc v srpnu 2009 odložena.

Podle zdrojů byla možným motivem brutální vraždy žárlivost. Bývalý policista podle dostupných informací v Aši provozuje malou restauraci. Místní jí říkají ‚U vraha‘ a podle získaných informací měl zadržený ve městě špatnou pověst.

Mrtvého muže našli v listopadu 2008 silničáři u obce Podhradí nedaleko Aše. Policie případ začala tehdy vyšetřovat pro podezření z ublížení na zdraví s následkem smrti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme