GIBS zadržela šéfa litoměřické věznice Líbala. Je podezřelý z korupce a vydírání

Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes zadržela ředitele litoměřické věznice a bývalého ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. Je podezřelý z korupce a vydírání současného ředitele Vězeňské služby Pavla Ondráška. Ten se podle své mluvčí Hany Löffelmannové obrátil na policii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeňská služba vazební věznice Ostrava přivezla obžalované ke Krajskému soudu | Foto: Tomáš Adamec

„Generální ředitel Ondrášek na případ upozornil a podílel se na jeho objasnění. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nelze zatím sdělovat bližší informace. Jde o nejzávažnější případ korupce ve Vězeňské službě za uplynulých 25 let,“ říká Löffelmannová.

Líbalovo zadržení potvrdila mluvčí GIBSu Radka Sandorová:

„V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě ČR provádí GIBS úkony trestního řízení. V tuto chvíli ale není možné poskytovat více informací, ani nějak více celou záležitost blíže komentovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf litoměřické věznice Tomáš Líbal skončil v rukách policie. Zadržela ho GIBS. Případ sleduje Markéta Chaloupská

Podle ředitele Vězeňské služby je případ velmi rozsáhlý. Kolika a jakých zakázek se údajná korupce týká, ale prozradit nechtěl:

„Řekl bych k tomu jen to, že se to týkalo zakázek, které na generálním ředitelství běžely, ale i zakázek budoucích.“

Ondrášek také řekl, že se ho už při jeho nástupu do funkce snažil někdo zdiskreditovat. Konkrétně naznačil, že mu prý Líbal sliboval, že zastaví mediální kampaň proti němu, pokud ho Ondrášek vrátí zpět na post náměstka. Jako bonus mu prý bylo přislíbeno několik milionů jako provize. Od koho přesně měly peníze být, ale Ondrášek nechtěl říct.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO doufá, že se kauza co nejdříve vyřeší:

„Pokud se nějakými protiprávními způsoby vyváděly prostředky z Vězeňské služby, tak využijeme všech dostupných nástrojů k tomu, abychom je získali zpátky od těch, co je vzali.“

Líbal skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Jeho šéf Pavel Ondrášek místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

Případy korupce ve Vězeňské službě nejsou tak časté. Naposledy v roce 2009 byl z přijímání úplatku obviněn náměstek ředitelky věznice v Kuřimi na Brněnsku Rostislav Coloň. Údajně za vysokou odměnu nabídl jednomu z vězňů nadstandardní výhody. Za to šel na dva roky do vězení.

David Černý, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme