Goalingo – nová hra z Česka

Na svět přichází zbrusu nová míčová hra nazvaná goalingo. Hraje se v uzavřeném poměrně malém prostoru podobně jako squash, ovšem nevznikla ve vězení, ale v hlavě středoškolského učitele Vladimíra Františka Mužíka z Berouna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goalingo | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ten už si nechal goalingo patentovat a uspořádal první turnaj. Proti sobě stojí vždy dva hráči na speciálně vyrobeném hřišti desetkrát krát čtyři metry a nohou musí trefit poměrně měkký míč do brány soupeře.

Šlehání a kopání o stěnu

Údery míče o mantinel se střídají s výkřiky a oddechováním hráčů. Hřiště chrání částečně ze stran a ze shora síť, aby míč neutekl a hra měla spád. Ani dva hráči nemohou jen tak zmizet - a přestože běhají po malém prostoru a na polovinu soupeře nemohou - dechu se jim nedostává. Karlovi Malinovi z Plzně to vyhovuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ľubomíra Smatany o nové míčové hře Goalingo

„Překvapilo mě, že to má stejnou zábavnost jako squash. Je to vlastně šlehání a kopání o stěnu. Nedá se říct, že by někdo talentovaný na fotbal, musel vyhrát i goalingo.“

Hru si vymyslel v podstatě z dlouhé chvíle V. F. Mužík, který původně hledal nějakou zábavu pro sebe a kamarády. Jeho koníčkem je muzika a tu učí i na Střední pedagogické škole, takže se sportem mnoho společného nemá.

František Mužík | Foto: Ľubomír Smatana

Až na patentový úřad

„Vymýšlel jsem sport, abych se moc neunavil. Takže mě napadlo hřiště s mantinely, aby padalo hodně branek, aby to bylo atraktivní. Hlavně, aby se to odráželo.“ Nápad se však Mužíkovi pevně zavrtal do hlavy a nakonec svůj vynález dotáhl až na patentový úřad.

Do toho, stejně jako do stavby hřiště a pronájmu sálu u hospody, vrazil už skoro půl milionu korun. „Začal jsem to stavět sám nejdřív v hospodě u kamaráda. Přestože jsem do té doby nepřitloukl ani hřebík, koupil jsem plnou fůru prken, tři pytle šroubů a šel jsem do toho, “ směje se učitel hudby.

Goalingo jako zbrusu nová hra si hráče teprve hledá. Mužík má v úmyslu vytvořit síť družstev a dotáhnout to k pravidelným turnajům po celé republice.

Při pohledu na první nadšené goalingisty se tomu dá i věřit. „Mě se to líbí, je to taková zábavička do hospody,“ říká začátečník Tomáš a pálí na Petru. „Je to paráda, ale už nemůžu. Docela dřina.“

Goalingo se zatím hraje pouze na jednom místě v Berouně, avšak František Mužík svému vynálezu věří. „Brzy naučím hrát celý Beroun, pak republiku a nakonec bude hrát goalingo celý svět.“

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme