Karlovarská ‚Goethovka‘ dostala původní lesk, veřejnosti se rozhledna otevře na jaře

Opravy Goethovy rozhledny v Karlových Varech jsou téměř u konce. Po rekonstrukci je příjezdová cesta i zdivo historické stavby, která se vrací ke svému původnímu vzhledu. Rekonstrukce ikonické stavby lázeňského města si vyžádala téměř 40 milionů korun.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená Goethova rozhledna v Karlových Varech | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Předmětem prací byla komplexní stavební obnova objektu od zdiva, povrchů, krovů, střešních krytin a okapů, podlah, nosných konstrukcí, nové instalace a rozvodů až po stavební výplně – okna, dveře apod.

Obnovou prošla památka se vším všudy | Foto: Andrea Strohmaierová

Že se tato historická stavba vůbec opravila, považují někteří odborníci za zázrak. Dlouhé roky totiž nikdo nedokázal říci, jestli k rekonstrukci dojde, a to kvůli vysokým nákladům na opravy.

Významná historická památka z konce 19. století, která byla postavena v pseudogotickém stylu podobně jako mnoho dalších budov v lázeňském městě podle návrhu architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, sloužila dříve jako výletní restaurace s vyhlídkou.

S přestávkami byla od roku 2006 uzavřena. Do pronájmu ji získalo několik zájemců, většina z nich ale neplnila nájemní smlouvu. Město ji pak následně vypovědělo. V roce 2009 dokonce magistrát uvažoval o prodeji rozhledny. K tomu ale nakonec nedošlo. A na  jaře se tato dominanta města otevře veřejnosti.

Zvláštností je železné táhlo

Přízemí opravené rozhledny je upraveno na víceúčelový prostor, kde je možné pořádat kulturní a společenské akce. Může zde také vzniknout galerie a informační služba pro návštěvníky.

Suterén tvoří toalety pro návštěvníky a skladové prostory. V patře se nachází salonek a kancelář, nad ním pak schodiště na rozhledovou terasu a do věžičky. Zvláštností stavby je centrální železné táhlo vedené z hlavní přízemní klenby do spřažených cihelných a železných nosníků.

Objekt bude spravovat městská příspěvková organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary, která má už zkušenosti s jiným obnoveným lesním výletním místem – areálem Sv. Linharta.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme