Gólbal nebo showdown si vyzkoušela nevidomá mládež v Praze

Showdown - hru, která připomíná pingpong - si mohou zahrát a vyzkoušet tak svou zdatnost účastníci sportovních her pro zrakově hendikepovanou mládež v Praze. Organizátoři ovšem pro ně připravili i další sporty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní hry pro mladé lidi se zrakovým handicapem | Foto: Eva Rajlichová

Užít si sportovní atmosféru nebo se setkat s vrstevníky. To všechno nabízí sportovní hry pro mladé lidi se zrakovým hendikepem. Jednou z disciplín je i plavání.

„Plavou ve své dráze, a když se otáčí na obrátce, je tam povolen u nevidomých kategorií B1 a B2 takzvaný tapping, což je lehký dotyk na část těla, aby věděli, že už jsou na konci bazénu a mají se obrátit,“ upozorňuje tělocvikářka Alena Staňková ze základní školy pro slabozrakou mládež z pražských Vinohrad. Před samotným závodem absolvovaly děti krátkou instruktáž startovních povelů a mohlo a se začít.

„Spíš mě baví běh. Plavání je nic moc. Mám trému. Bojím se, že to pokazím a dorazím do cíle poslední. Vlastně ani nevím proč,“ svěřila se mi se svými pocity patnáctiletá Terezie Hřídelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hry nevidomých v Praze

Dalšími disciplínami je jakási verze pingpongu pro zrakově hendikepované zvaná showdown nebo gólbal. Vzhledem k tomu, že účastnící těchto kolektivních disciplín nevidí, musí pravidla dodržovat i fanoušci.

„Žádné fandění se nekoná jen v mezičasech, přestávkách, prostě po písknutí. Jinak musí být ticho,“ vysvětluje jeden z organizátorů sportovních her Ondřej Hynek O hry je podle jeho názoru zájem.

„Hodně dětí, když pak vyroste a vydrží u sportu, má pak možnost se podívat do vrcholového sportu, protože konkurence je pak trochu menší.“

Jakub Kanta, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme