Portugalsko 2:1 Česko

Cizinci podali odpor proti trestům za posprejování Karlova mostu. Soud bude řešit i odstranění graffiti

Obhájce dvou německých turistů podal odpor proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který jim za posprejování Karlova mostu v Praze uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody ve výši 40 000 korun. Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení, řekla v pondělí mluvčí soudu Dana Šindelářová. Během líčení se podle ní bude řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti v noci na neděli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most, most Legií, Jiráskův most

Technická správa komunikací (TSK) v pondělí uvedla, že očištění Karlova mostu od sprejerského nápisu bylo neodborné (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Došlo k poměrně zásadnímu obratu,“ uvedla Šindelářová. Cizinci si podle ní zvolili obhájce, který se ale neúčastnil červencového zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů. V den soudního zasedání zaslal plnou moc k jejich zastupování. Soud zasedání dokončil a rozhodl.

Po graffiti na Karlově mostě zůstaly zbytky barvy. Restaurátoři budou muset památku dočistit

Číst článek

Soudkyně uvedla, že je rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce s ním souhlasil. Následně ale soud zaslal verdikt zvolenému obhájci, který v zákonné lhůtě podal proti oběma trestním příkazům opravný prostředek – odpor, uvedla mluvčí.

Líčení bude zahájeno 4. září. Podle Šindelářové se bude v rámci dokazování řešit i odstranění nápisu. „Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc,“ dodala.

Technická správa komunikací (TSK) v pondělí uvedla, že očištění Karlova mostu od sprejerského nápisu bylo neodborné. Na zdi podle mluvčí Barbory Liškové zůstaly zbytky zateklé barvy. Do spár mohlo zatéct také ředidlo. Restaurátor proto v pondělí odebral vzorky kamene.

Restaurátoři zjišťují rozsah škod na Karlově mostě. Chemie z čistění graffiti zřejmě vnikla do kamenů

Číst článek

Laboratoř má zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. U Karlova mostu se kvůli odstraněnému graffiti ráno sešli zástupci magistrátních památkářů, Národního památkového ústavu a TSK. Restaurátoři chtěli nápis odstraňovat od soboty do půlky srpna.

Dva sprejeři vytvořili nápis na Karlově mostě v polovině července. Strážníci následně zadrželi dva německé turisty ve věku 23 a 30 let. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Jeden z cizinců také vinu u soudu od počátku přiznával. Za trestný čin poškození cizí věci hrozí sprejerům až tříleté vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme