'Začalo se střílet, sypat sklo.' Bývalý řidič sanitky na přehlídce Grand Veteran vzpomínal na srpen 68

Mezi vystavenými vozy na sobotní pražské přehlídce historických vozů Grand Veteran byla k vidění celá řada historických skvostů. Mimo jiné i sanitky Škoda 1201, 1202 a 1203, do kterých usedal i Stanislav Hervert, dlouholetý masér a fyzioterapeut české sportovní reprezentace. Ten v roce 1968 za divokých srpnových dní řídil právě jednu z těchto sanitek. Své zážitky z té doby popsal v rozhovoru pro Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Hervert | Foto: Petr Kolář | Zdroj: Český rozhlas

Pro jednoho je Grand Veteran přehlídka historických vozidel, pro druhého vzpomínka na letitou službu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor.

„Rusové nás nechtěli nikam pustit, podezírali sanitky, že provážejí vysílačky a letáky,“ vzpomíná v rozhovoru pro Radiožurnál Stanislav Hervert. „Byl to pocit beznaděje, kličkovat mezi těma tankama, neuvěřitelný zážitek.“

„Když jsem přijížděl k Rozhlasu, tam stál autobus a na něm několik lidí a mávalo vlajkami. Byl jsem padesát metrů před tím a najednou se tam začalo střílet, sypat sklo. Ve mně ztuhla krev, nevěděl jsem, co mám dělat, tak jsem tam nacpal zpátečku, plný plyn. Za mnou stál někdo na skútru, do něj jsem vrazil, pán vypadl a mizel jsem pryč,“ dodává.

Rok 68 v sanitce

Neuvěřitelných zážitků z prvních dnů okupace má Hervert nespočetně. „Jezdil jsem s panem doktorem Záhorským. Byl to svéráz, naštvaný na komunisty a na Rusy, jeho otec byl majitel porodnice v Londýnské ulici, všechno mu sebrali.“ Hervertova sanitka 1202 byla také volána 21. srpna k Českému rozhlasu.

Kromě dramatických srpnových událostí, zažíval Hervert napínavé okamžiky i jako masér a fyzioterapeut české sportovní reprezentace. „U sportu jsem se nikdy nestresoval, spíše jsem se snažil sportovce nevytáčet, dokázat jim, že to zvládnou,“ vzpomíná.

Lucie Výborná, jaw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme