Grebeníček znovu ve sněmovně řekl, že Palach podporoval reformní komunisty

Komunista Miroslav Grebeníček ve sněmovně zopakoval, že Jan Palach se neupálil na protest proti totalitě. I při druhém čtení předlohy, která má uzákonit 16. leden jako Den památky Jana Palacha, tak rozpoutal diskuzi. V té se od něho distancovali nejen poslanci vládní koalice, ale i ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček byl předsedou KSČM

Miroslav Grebeníček byl předsedou KSČM | Foto: Štěpán Kotrba

Podporu našel jen u svých spolustraníků. Grebeníčkovi vadí, že v důvodové zprávě k zákonu označili její autoři Palacha za bojovníka proti totalitnímu režimu.

„Škoda že překladatelé posuzovaného návrhu zákona nepřenechali starost o seriózní analýzu naší společné minulosti především odborným pracovištím. Parlament totiž není vědecký ústav. Dějiny by se skutečně neměly vykládat podle výsledků voleb,“ řekl Miroslav Grebeníček.

Památku Jana Palacha zřejmě bude připomínat významný den v kalendáři. Poslanci totiž poslali do závěrečného schvalování novelu, která by jako významný den uzákonila 16. leden.

Podle autorky novely Jany Černochové z ODS má Grebeníček na svůj názor právo, důležité ale je, aby byla novela schválená co nejdřív.

„Pro mě je podstatné, že tento den bude skutečně v kalendáři. Pevně věřím, že ve třetím čtení najdeme dostatek hlasů v poslanecké sněmovně a následně i v senátu – a samozřejmě podpis pana prezidenta pro to, abychom stihli zákon doprojednat tak, abychom v srpnu při 65. výročí narození Jana Palacha tento zákon uvedli v život,“ řekla Černochová.

Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme