Greenpeace chce zákaz bisfenolu ve výrobcích pro děti do tří let

Nebezpečná látka bisfenol by neměla být v žádném z výrobků, které přijde do styku s jídlem u dětí do tří let. Usiluje o to hnutí Greenpeace. Poukazuje na nebezpečnost bisfenolu, kdy dětský organismus jeho následky špatně odbourává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace chce zákaz bisfenolu kromě kojeneckých lahví i v dalších výrobcích pro děti

Greenpeace chce zákaz bisfenolu kromě kojeneckých lahví i v dalších výrobcích pro děti | Foto: Comstock Images

Podle vědeckých studií může látka způsobit vývojové vady, nebo stát za vznikem chorob jako rakovina či cukrovka. Podle vedoucího toxické kampaně Greenpeace Jana Freidingera proto vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby zákaz používání této látky rozšířilo.

„Celý loňský rok jsme se snažili o to, aby byl přijat zákaz používání bisfenolu A v kojeneckých lahvích. To se povedlo a EU zákaz přijala. Česko by v úterý mělo zveřejnit právní předpis, kterým zákaz aplikuje v ČR. My jsme ministerstvo vyzvali, aby zákaz bisfenolu A nevztahovalo pouze na kojenecké lahve, ale na všechny výrobky určené pro děti do tří let, které přichází do styku s potravinami,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Greenpeace prosazuje zákaz použití bisfenol A ve výrobcích pro děti. O téma se zajímala redaktorka Václav Vařeková.

Profesorka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Jana Hajšková čeká, že se zákaz bude časem vztahovat na veškeré dětské produkty, otázkou je jen kdy. „Reprezentace a komunikace České republiky s těmito orgány je velice intenzivní, kvalifikovaná, takže si myslím, že je to jen otázka času,“ uvedla.

Dospělý organismus bisfenol A lépe odbourává. Podle Freidingera by ale bylo ideální, aby se látka nepoužívala nikde, kde může přijít do kontaktu s potravinami, ani u dospělého člověka. Greenpeace proto bude podle něj v tomto směru vyvíjet další aktivitu.

„Bisfenol A se nepoužívá pouze při výrobě polykarbonátových plastů, ze kterých se dělají třeba dětské lahvičky, nádobí do mikrovlnek a podobně, ale i k výrobě pryskyřic používaných jako vystýlka konzerv anebo k výrobě termopapírů, což jsou třeba i účtenky, a při manipulaci s ním, bisfenol také uniká. Takže do budoucna se budeme snažit, aby tato látka byla nahrazena všude tam, kde je to možné,“ řekl.

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme