Greenpeace přejmenovali ministerstvo zemědělství. Sochám přidali helmy a motorové pily
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace brzy ráno vylezli po žebřících na budovu ministerstva zemědělství, kde rozvinuli transparent Ministerstvo kácení starých lesů. Sochám nad vchodem ministerstva nasadili papírové helmy a dali jim do rukou makety motorových pil. Před budovou protestují zhruba dvě desítky lidí. Staré lesy jsou podle Greenpeace důležité pro ochranu biodiverzity a klimatu.
„Protestujeme proti kácení starých lesů, vyzýváme znovu ministra zemědělství, aby se za ochranu starých lesů zasadil a nařídil Lesům ČR zastavení kácení. Naši výzvu za záchranu starých lesů podepsalo již přes 21 tisíc lidí,“ řekla vedoucí kampaně Nekácejte.cz Nikol Krejčová.
Vypěstovat zdravý strom stojí město stovky tisíc. Ke kácení jsou lidé nedůvěřiví
Číst článek
Protestující aktivisté před ministerstvem stojí s transparenty s nápisy Bez starých lesů klima nezachráníme nebo Skutečnou ochranu, ne greenwashing.
Jedna z účastnic protestu četla před budovou křestní jména lidí, kteří výzvu podepsali. Výzva pro ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a Lesy ČR se týká větší ochrany starých lesů, které vlastní stát.
„Vyzýváme také ministra, aby podpořil konkrétní kroky za ochranu konkrétních starých lesů v Krušnohoří i ve Ždánickém lese. Ždánický les v současnosti nemá žádnou ochranu a masivně zde kácí právě Lesy ČR. V Krušných horách sice Lesy ČR a ministerstva vyhlásily bezzásahovou zónu, ale neexistují konkrétní plány,“ řekla Krejčová.
Greenpeace se nemusí omlouvat ČEZ za zesměšňující video. Neporušilo zákon, potvrdil Nejvyšší soud
Číst článek
Na konci října upozornila organizace Greenpeace na to, že dřevo vytěžené kácením starých buků v Česku se prodává jako palivové dřevo a vyváží se do zahraničí, kde se zpracovává při výrobě papíru.
Dřevo vytěžené v Krušných horách a ve Ždánickém lese sledovali pomocí GPS lokátorů. Svá zjištění zveřejnili ekologové v publikaci Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy. „Přinesli jsme jasné důkazy o tom, že staré lesy v Česku nemají dostatečnou ochranu. Krušnohorské bučiny jsou součástí Evropsky významné lokality, přesto se zde hospodaří jako v hospodářském lese,“ řekla Krejčová.