'Ministerstvo uhlí a smogu.' Aktivisté Greenpeace přejmenovali úřad kvůli znečišťování ovzduší

Dva aktivisté z ekologické organizace Greenpeace vylezli v úterý krátce po druhé hodině po několikametrovém žebříku na balkon ministerstva průmyslu a obchodu. Zde následně umístili transparent s názvem „ministerstvo uhlí a smogu“. Snažili se tak poukázat na to, že česká vláda by se mohla přidat k Polsku v žalobě proti limitům znečištění ovzduší. Přivolaná policie aktivisty zatkla a transparent odstranila.

Praha (Aktualizováno: 22:37 16. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva aktivisté z organizace Greenpeace vylezli na balkon ministerstva průmyslu a obchodu | Foto: Radek Doležal | Zdroj: ČTK

Organizace očekává, že jejím členům hrozí přestupkové řízení za neuposlechnutí výzvy. Policie při příchodu na místo argumentovala tím, že budova ministerstva je jedním z chráněných objektů. Policie zadržené odvezla po půl třetí, celá akce tak trvala zhruba půl hodiny.

„Děje se bohužel přesně to, čeho jsme se obávali – ministr Tomáš Hüner se v úřadě ještě ani neohřál a už provádí kroky, které mají zachovat miliardové zisky jeho nedávných zaměstnavatelů z těžebních a energetických firem. Potíž je v tom, že tak současně ohrožuje zdraví milionů Evropanů,“ uvedl už v úterý dopoledne vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Jediná v Česku. Aplikace SmogAlarm nově sama upozorní na špatný stav ovzduší

Číst článek

Česko se totiž možná přidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce. Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že se jeví jako vhodné přidat se k ní jako vedlejší účastník na straně Polska. Vyplývá to z materiálu ministerstva, o kterém by měla být informována vláda.

Server Novinky.cz dnes uvedl, že podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se k žalobě chce připojit ministerstvo průmyslu, zatímco resort životního prostředí je zásadně proti. Konečné slovo bude mít kabinet, nicméně Babiš dodal, že se spíše kloní k negativnímu postoji ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), dodává web.

Ministr Hüner (za ANO) se po celou svou profesní kariéru pohybuje v energetice a průmyslu. V letech 1994–2002 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Severomoravské energetiky, v letech 2004–2006 byl manažerem firmy ČEZ v Bulharsku. Na ministerstvu průmyslu působil už v letech 2006–2011, a to jako náměstek pro sekci průmyslu a energetiky. Mezi roky 2014–2015 pracoval jako předseda dozorčí rady a ředitel energetických zdrojů Vršanské uhelné finančníka Pavla Tykače. Od roku 2015 působil ve společnosti Siemens Česká republika.

Dva aktivisté z organizace Greenpeace vylezli na balkon ministerstva průmyslu a obchodu | Foto: Radek Doležal | Zdroj: ČTK

Ekologické organizace v úterní tiskové zprávě uvedly, že evropské státy si nové přísnější normy pro znečištění ovzduší odhlasovaly v loňském roce, od srpna 2021 je musí začít znečišťovatelé plnit. „Základní myšlenka je jednoduchá – vyčistit vzduch nad Evropou od jedovatých a nebezpečných látek, jinými slovy přinutit provozovatele uhelných elektráren a dalších průmyslových provozů, aby instalovali účinné filtry, nebo ty nejšpinavější provozy odstavili," podotkly ekologické organizace.

„Není divu, že se proti této snaze staví Polsko, které kvůli spalování uhlí v elektrárnách a domácích kotlích porušuje normy pro škodlivé látky ve vzduchu mnohonásobně, má na svém území 33 z 50 nejznečištěnějších měst Evropy a uhelným dýmem pravidelně dusí i obyvatele Moravskoslezského kraje,“ dodaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme