Greenpeace kontrolují čistotu českých řek, odebrali už první vzorky

V Česku dnes odstartovala Detox tour 2011. Jde o plavbu, při které ekologická organizace Greenpeace kontroluje čistotu českých řek. První vzorky vody a usazenin dnes zástupci organizace odebrali od čistírny odpadních vod v pražské Bubenči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka Labe v Nymburce

řeka Labe v Nymburce | Foto: Povodí Labe

Zlepšení kvality vody je podle zástupce a vedoucí kampaně Greenpeace Jana Freidingera evidentní. „Obnovují se ale nové a nové hrozby, které jsme před 10 až 15 lety neznali,“ říká.

„Třeba látky, které narušují hormonální systém, a na ty my se předně zaměříme. Ty se podle Freidingera nedostávají do vody pouze z užívání antikoncepce: „Je to široká řada chemických látek.“ Nonylfenol, který je v Evropě zakázaný, používají prý v textilním průmyslu v Číně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce Greenpeace Jan Freidinger ve Světě o druhé na Rádiu Česko

„Zůstává v produktu a když ji tu vyperete, tak se prostřednictvím odpadních vod zpětně dostane i do českých řek,“ uvádí příklad nové hrozby pro kvalitu říční vody Friedinger. Organizace chce podle něj prosadit opatření, podle kterého by byla tato látka zakázána i v dovážených výrobcích.

„My vycházíme z vlastních analýz. Odebírali jsme sedimenty a ve všech jsme to našli, a to v takových koncentracích, které jsou vyšší než koncentrace stanovené proto, aby byly toky z chemického hlediska považovány za dobré,“ říká Freidinger.

Česká inspekce životního prostředí se o nadlimitním obsahu nonylfenolu dozví ve chvíli, kdy u velkých čističek odpadních vod dosáhne množství jednoho kilogramu za rok. To se podle mluvčí inspekce Ivany Awwadové zatím nestalo, úřad navíc loni zkontroloval na popud Greenpeace desítky čističek:

„V minulém roce jsme prověřili asi 30 čistíren odpadních vod. Zjistili jsme, že nepřekračují prahovou hodnotu pro ohlašování do IRZ (Integrovaný registr znečišťování).“

Přehrát

00:00 / 00:00

O látky ohrožující čistotu vody v řekách se zajímala Květa Moravcová

Greenpeace už přesto donutilo tři velké výrobce textilu postarat se o to, aby jejich dodavatelé nonylfenol nepoužívali.

Nejde jen o nonylfenol

Nonylfenol není podle Freidingera jedinou hrozbou pro čistotu vody: „Například vliv zemědělství a klimatických změn. Neopomeneme ani vodní stavby a úpravy toků, které mají mnohdy také závažný dopad na ekosystémy ve vodě. Zaměříme se na místa na Labi, na kterých jsme pracovali v minulosti, kde stále přetrvávají velmi silné kontaminace půdy, ze které se to dostává i do té vody.“

„Chtěli jsme zjistit, jestli to, čeho jsme dosáhli v minulosti, stále platí, a ukázat lidem smysl toho, že díky naší práci se kvalita vody zlepšila. Zároveň ještě nemáme vyhráno,“ doplňuje cíl plavby Freidinger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí toxické kampaně Greenpeace Jan Freidinger ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Labe roku 1989 a 2011 nelze srovnávat

Každý, kdo si pamatuje Labe před rokem 1989, může potvrdit, že kvalita vody v největší české řece se výrazně zlepšila. Do velké míry zmizely nejrůznější skvrny roztodivných barev. Na mnoha místech se dá i koupat, což byl dřív poměrně riskantní podnik. Na druhé straně ani dnes není voda v Labi zrovna příkladem čistoty.

Jaké jsou především zdroje znečištění Labe v dnešní době? „Jsou to průmyslové podniky, chemické podniky, je to zemědělství i odpadní vody z velkých aglomerací,“ uvádí Freidinger.

Podle Freidingera znečištění vod už ale není zas tak česká záležitost: „Většina těch věcí se řeší v rámci celé Evropské unie, kdy byla přijata Rámcová směrnice o vodách, která nám dává určité závazky, jak kvalitu vody v řekách zlepšovat a podobně. Bez okolků mohu říct, že Česká republika je většina ta, která se vleče za ostatními. Není to výrazně aktivní hráč.“

Kvalitu českých vod bude Greenpeace kontrolovat v následujících čtrnácti dnech, výsledky zveřejní zhruba za měsíc. Jde o třetí inspekční cestu Greenpeace za posledních 20 let.

Vladimír Kroc, Květa Moravcová, Naďa Bělovská, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme