Greenpeace varuje před nebezpečnými kojeneckými lahvemi

Rakovina prsu, varlat a prostaty, cukrovka i další onemocnění. To podle ekologické organizace Greenpeace může způsobit toxická látka bisfenol A, která se používá také třeba při výrobě některých kojeneckých lahví z tvrdého čirého plastu. Bisfenol A může škodlivě zasahovat do hormonálního systému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenec

kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

Podle konzultanta Greenpeace pro toxické látky Jana Freidingera pak může uškodit hlavně dětem. „Dětský organismus je na tuto látku citlivější. Nedokáže látku tak rychle odbourávat, jako například organismus dospělého jedince. Děti jsou citlivější a určitě pro ně tato látka představuje větší riziko,“ řekl Freidinger.

Proto Greenpeace chce, aby se zakázal prodej, dovoz a reklama výrobků s bisfenolem A, které přichází do styku s potravinami pro malé děti.

„My jsme testovali výluhy bisfenolu A v klinických lahvích, kde v některých se to skutečně dostává do obsahu, do té tekutiny. Zároveň jsme na vybraných říčních profilech testovali i koncentraci bisfenolu A ve vodě,“ přiblížil Freidinger.

Výsledek prý byl šokující. „Je to jednoznačný důkaz, že se bisfenol A dostává do životního prostředí, je všudypřítomný a útočí na nás ze všech stran,“ dodal konzultant Greenpeace pro toxické látky.

Jako první zakázala bisfenol A v materiálech, které přichází do styku s potravinami pro malé děti, Kanada. Následovala řada států USA. Zatím poslední zemí bylo Dánsko.

Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme