Grégr považuje hodnocení EK za účelové

Za zcela neobjektivní a účelové označil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr ekonomické hodnocení ČR, zveřejněné včera Evropskou komisí. Stanovisko sice prezentuje určitý pozitivní posun ve vývoji České republiky, ale zařazení do kategorie za země, které nemají takovou tradici a výsledky v národním hospodářství jako ČR, je zcela neobjektivní a účelové, řekl dnes Grégr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EK při hodnocení ekonomických výkonů kandidátských zemí umístila ČR spolu se Slovinskem o stupínek za Maďarsko, Polsko a Estonsko. Hodnotila přitom nejen poslední makroekonomické výkony, ale brala ohled na dlouhodobější trend, stabilitu reformního procesu a oddanost principům tržní ekonomiky.

Například v konkurenční schopnosti je ČR podle Grégra daleko před státy, které byly v hodnocení EK posunuty před ní. „Pokud se týká energetiky, nevím, co by nám mohlo být vyčítáno,“ divil se ministr. Argumentoval vypracováním energetického zákona o rok dříve proti závazku vůči EU, urychlením privatizace a otevřeností trhu, kdy 30 procent elektřiny je zajišťováno ze zahraničních zdrojů. Tato otevřenost odpovídá stavu v řadě zemí unie, dodal Grégr.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme