Gripenům při přeletu do Česka selhaly přístroje

Stíhačkám Jas-39 Gripen, které si česká armáda na deset let pronajala od Švédska, selhaly během pondělního příletu ze Skandinávie přístroje. Podle Mladé fronty Dnes nedokázala elektronika NATO, kterou jsou české stíhačky vybaveny, správně komunikovat s počítači Gripenů. Tři ze šesti nových strojů proto armáda nepřevzala. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se ale při přebírání tak složité techniky objevují problémy celkem běžně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

"Jedná se o naprosto běžnou situaci, nedošlo k žádnému výpadku komunikace mezi letouny a řízením letového provozu, nedošlo k žádné situaci, kdy by jeden letoun musel navádět druhý. Jedná se o to, že je třeba přizpůsobit software letounu provozu v českém vzdušném prostoru," upřesnil Čírtek.

Resort obrany, ústy ministra Kühnla, tvrzení o neschopnosti komunikace obou systémů odmítá. Podle Karla Kühnla šlo o marginální problémy, které by neměly zabránit tomu, aby v desetidenní lhůtě bylo nakonec převzato všech šest strojů místo dosavadních tří.

"Displeje nahlásily určité odchylky. Dvě z těch odchylek se ukázaly být neexistující. V jednom případě šlo o nepřesný soubor jedné mapy, která byla aktualizována po novém nahrání softwaru," dodal Kühnl.

Stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas se ale domnívá, že jde o reálný problém, který vychází z toho, že se Česko rozhodlo pro takovou verzi letounu, která není ještě v operačním nasazení ani v zemi původu. "Ty potíže budou pokračovat. Jsou přirozené a já bych nechtěl přispívat k dramatizaci situace, ale je pravdou, že měly být vyladěny před předáním této verze letounu České republice," řekl Nečas.

Jiří Hošek, Šárka Hrdličková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme