Gripeny by měly stát méně než 75 miliard

Méně než 75 miliard korun by měla stát dodávka 36 nadzvukových stíhaček Gripen pro naši armádu. V Praze to prohlásili představitelé konsorcia SAAB - BAE Systems, které jako jediné zůstalo ve výběrovém řízení na nákup letadel. Doposud se v souvislosti s pořízením nových stíhaček hovořilo o částce 100 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ředitele BAE Systems pro Evropu Juliana Scopese firma nabízí splátkový kalendář. Ten počítá s pětiletým odkladem splátek kupní ceny a s jejich rozložením na 15 let. Tento princip "Kupte nyní a zaplaťte později" se podle jeho slov stále častěji uplatňuje u velkých investičních akcí a projektů v rámci NATO. "Protože stíhačky Gripen mají životnost třicet a více let, je z finančního hlediska rozumné, aby se splátky rozložily na dobu 15 let", říká Julian Scopes.

Ostatní čtyři uchazeči z tendru vypsaného českou vládou odstoupili s tím, že se obávali zvýhodnění britsko-švédského konsorcia. Podmínky, za kterých je výběr prováděn, byly pro ně nepřijatelné. Vláda zatím nerozhodla, zda za této situace určí vítěze soutěže nebo ji celou zruší.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme