Gripeny na druhý pokus odletěly na islandskou misi

Pět stíhaček JAS-39 Gripen dnes na druhý pokus odletělo na Island, kde mají měsíc chránit vzdušný prostor. Původně měly na ostrově přistát už ve středu, kvůli závadě na jednom z letounů se ale musely krátce po startu vrátit na domovskou základnu v Čáslavi. Nový termín letu byl stanoven na dnešek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včerejší odlet gripenů z Čáslavi, po němž následoval návrat na základnu

Včerejší odlet gripenů z Čáslavi, po němž následoval návrat na základnu | Zdroj: ČTK

Čeští stíhači mají na Islandu, který nemá vlastní ozbrojené síly, vystřídat kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.

Gripeny dnes vzlétly z čáslavského vojenského letiště před 11. hodinou a poslední z nich přistál na základně Keflavík po 15. hodině. Doprovázelo je italské tankovací letadlo KC-767, které piloti několikrát využili k doplňování paliva za letu.

Stejný postup si vyzkoušeli loni na podzim, kdy se na Island vydali poprvé. Dnešní přelet trval přes čtyři hodiny, rychleji stíhačky letět nemohou kvůli tankeru, který je pomalejší.

Ve středu se nedlouho po startu zjistilo, že jeden ze strojů má závadu. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce šlo o chybu funkčnosti záložních letových dat. Piloti se tak museli po vyčerpání určitého množství paliva vrátit.

Šulc uvedl, že na Island dnes letěl náhradní stroj, nicméně letoun, který měl poruchu, je už opravený a je funkční.

Islandské nebe budou hlídat čtyři stíhačky, jedna má být záložní. Piloty bude během mise opět doprovázet český pozemní personál, celkem by mělo být do konce srpna na ostrově nasazeno sedm desítek vojáků.

Loni byli čeští stíhací letci na Islandu s gripeny několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti. K ostrému startu ale povoláni nebyli. Do vzduchu se dostali díky cvičným letům.

Dříve se česká armáda podílela také na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

JAS-39 Gripen | Foto: Český rozhlas

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme