Gripeny pomáhaly arménskému airbusu bez spojení

Ke svému druhému ostrému zásahu startovaly ráno stíhačky Jas-39 Gripen z čáslavské letecké základny. Pomáhaly arménskému dopravnímu letadlu, které při přeletu nad českým územím ztratilo rádiové spojení s řízením letového provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Z čáslavské základny vystartovaly k ostrému zásahu dva letouny zařazené do pohotovostního systému NATO v 07:26.

Arménské letadlo Airbus A 320 objevily o několik minut později nad Vlašimí ve výšce jedenácti kilometrů. Spojit se s jeho pilotem na nouzové frekvenci se ale nezdařilo.

Stíhačky proto nad airbusem začaly přelétávat. "Daly najevo posádce letounu, že jsou doprovázeni dvojicí letounů Jas-39 Gripen, což posádka opětovala světelnou signalizací," řekl Radiožurnálu mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek.

Gripeny poté podle mluvčího doprovodily letoun zhruba 100 kilometrů do německého vnitrozemí a se vrátily zpět na čáslavskou základnu.

Česká republika si 12 jednomístných a dva dvoumístné gripeny pronajala na deset let za téměř 20 miliard korun. Letos v červnu nahradily staré sovětské stroje MiG-21. Poprvé čáslavské stíhačky pomáhaly v srpnu tureckému letadlu, které při přeletu nad českým územím rovněž ztratilo rádiové spojení.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme