Gripeny poprvé zasahovaly

Gripeny poprvé zasahovaly při ostraze vzdušného prostoru České republiky. Ve středu přesně v 15:40 dostali piloti dvou stíhaček na čáslavském letišti rozkaz ke vzletu. Letadlo Airbus A 320 tureckých aerolinií na lince Istanbul- Hamburk totiž během přeletu nad naším územím nenavázalo spojení s kontrolou řízení letového provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen přistává | Foto: SAAB-BAE Systems

Průběh operace Radiožurnálu popsal mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek: "Piloti s letouny Jas 39 Gripen C odstartovali. Vyhledali letadlo v prostoru nad Mladou Boleslaví. Navázali rádiové spojení. Tento letoun pak doprovázeli nad území Spolkové republiky Německo do vzdálenosti sto kilometrů od českých hranic, kde si letoun převzali kolegové ze Spolkové republiky Německo."

Vše probíhalo přesně podle pravidel Integrovaného systému protivzdušné ochrany NATO, jehož úkolem je pomáhat letadlům v nouzi.

"Pakliže by to bylo narušení vzdušného prostoru, prvořadým úkolem je najít letoun v prostoru, identifikovat jej a jeho zbraňové systémy. Následným úkolem je navázat spojení s kapitánem, donutit jej opustit prostor daného území. Pokud to nepůsobí, je možno letoun přinutit přistát na nejbližším letišti. Pokud ani to nezapůsobí, pak je tu poslední varianta a tou je sestřelení letounu," vysvětluje principy systému Prejzek.

Letos se jedná už o čtrnáctý zásah českých stíhacích pilotů, ale první na nových letounech, které má naše armáda ve výzbroji.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme