Gripeny se bez příslušného zákona prodraží

Kdyby se teď podepsala smlouva o pronájmu stíhaček Gripen, prodělala by Česká republika stovky miliónů korun. Zda se kontrakt nakonec prodraží nebo ne, záleží na parlamentu. Pokud do konce května nestihne schválit novelu příslušného zákona, obchod nemůže uzavřít přímo vláda, ale musejí ho zprostředkovat Letecké opravny Malešice. A ty si samozřejmě za své služby nechají zaplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Obvyklá provize jsou 2 procenta. To by znamenalo až 400 miliónů korun navíc. Tvrdí to náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. "Tyto práce by letecké opravny nemohly poskytovat zadarmo. Pro nás jako pro ministerstvo obrany by bylo optimální, kdyby se nám podařilo uzavřít tu smlouvu v relaci vláda vláda."

Dalším problémem jsou zakázky pro tuzemské firmy, které požaduje Česko jako kompenzaci za pronájem gripenů. Offsety mají podle vlády směřovat do leteckého a obranného průmyslu. Ani jeden z 31 nabízených programů se ale netýká největší tuzemské zbrojovky Aera Vodochody. Ta o ně má přitom velký zájem. Velká Británie se Švédskem mají podmínku: Aeru pomůžeme, ale až odsud odejde americký Boeing.

Pokud se ale vládě nepodaří uzavřít jednání Boeingem do května, případné offsety pro Aero nebudou zakotveny ve smlouvách o pronájmu gripenů. Poslanec ODS Petr Nečas k tomu říká. "Bylo by to samozřejmě Aero Vodochody přínosné, na druhé straně já jsem k této věci velmi skeptický."

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme