Jsme překvapení a rozčarovaní. O misích mluvíme od začátku, říká k jednání o vládě komunista Grospič

Přestože by se mohlo zdát, že se menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD rýsuje stále jasněji a čeká se jen na výsledek referenda sociálních demokratů, vznik vlády může být ještě složitější. Do hry totiž o víkendu vstoupili komunisté. Předseda strany Vojtěch Filip v sobotu oznámil, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO a ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Grospič (KSČM) | Foto: Tomáš Adamec

Návrh programového prohlášení vlády obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Je v něm i přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce. A to jsou body, které vadí KSČM, která by měla vznik vlády podpořit ve sněmovně. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Interview Plus se Stanislavem Grospičem

Místopředseda ČSSD Martin Netolický už prohlásil, že jeho strana nebude uzavírat žádnou písemnou dohodu s KSČM, zajištění podpory pro menšinovou vládu je podle něj na hnutí ANO. 

Podle poslance a místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny je základ programového prohlášení postaven na shodě politiky sociální demokracie a hnutí ANO. „Tudíž to tam být musí,“ říká.

Jsme překvapení a rozčarovaní

„Domníval jsem se, že hnutí ANO, které je dominantní a v rámci koalice bude hlavní silou, přizve ke konzultaci i KSČM. Jsem překvapen, že to, co je napsáno (v programovém prohlášení, pozn. red.), je ze strany KSČM kritizováno. Myslel jsem, že si hnutí ANO s komunisty koaliční smlouvu předjedná,“ podotýká Foldyna.

Foldyna nemá ve vedení ČSSD co dělat, řekl Štěch. Nechci se o něm bavit, reagoval místopředseda strany

Číst článek

„Jsme součástí, ale jsme v tuto chvíli minoritní partner. To základní, tedy dohoda parametrů s tolerancí, to je věcí hnutí ANO. Jsme v tuto chvíli překvapení,“ říká Foldyna, podle kterého se postoj ČSSD nedá označit za alibismus. Místopředseda hnutí ANO a vicepremiér v demisi Richard Brabec označil komunistický požadavek za ultimativní.

Podle poslance a místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče ale nejde o vydírání. „Od počátků, kdy jsme vyslyšeli oslovení hnutí ANO, jsme takovýto požadavek avizovali. Avizovali jsme i veřejnosti, že na něm stále není shoda,“ upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

„Když se promítl do konečného programového prohlášení, což bylo den před jednáním našeho ústředního výboru, byli jsme z toho překvapení. To překvapení a určité rozčarování se promítlo do sobotního usnesení,“ vysvětluje Grospič.

Foldyna: Vyjednávat má Babiš

Je možné, že na požadavku KSČM celá rodící se koalice ztroskotá? „Bude důležité, jak k tomu přistoupí hnutí ANO, jakým způsobem začne vyjednávání s KSČM znovu. Břemeno vyjednávání je v této chvíli na hnutí ANO a panu premiérovi v demisi Babišovi. My jsme v této chvíli tím slabším a menším partnerem,“ opakuje Foldyna. 

„Jsme ochotni a připraveni s komunistickou stranou jednat na celé řadě dílčích věcí, které se týkají programových cílů, které vycházejí ze společných pohledů, například ekonomické záležitosti nebo exekuce. V tom budeme určitě postupovat společně,“ říká poslanec za ČSSD. 

Stanislav Grospič situaci, ve které chce ČSSD podepsat smlouvu pouze s hnutím ANO, ale nikoliv s KSČM, považuje za neobvyklou. „Nevstupujeme do přímé koalice, dáváme pouze toleranci vládě. Je to věc hnutí ANO a sociální demokracie. Myslíme si, že by tam měla být jasná vůle ČSSD, protože ten průřez, který je mezi hnutím ANO a sociální demokracií, může ohrozit i podmínky, které máme my,“ podotýká.

„Upřednostnili bychom podepsání dohody s oběma subjekty... Chceme mít záruky, že dojde k naplňování podmínek, za jakých jsme ochotni vládu tolerovat,“ dodává místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme