Gross: Aféra bytu je někým řízená

Premiér Stanislav Gross neuvažuje o tom, že by měl kvůli aféře kolem svého luxusního soukromého bytu odstoupit. Celá kauza je podle něj odněkud někým řízená. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Gross řekl, že za případem mohou stát mocenské ekonomické skupiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross

S. Gross | Foto: Stanislav Peška

Premiér ale nebyl nijak konkrétní. Řekl, že celá kauza může souviset s ekonomickým pozadím některých věcí a s mocenskými, ekonomickými či politickými skupinami. "Můj pocit to je, mám samozřejmě řadu indicií," uvedl premiér.

Podle Grosse existují lidé, kteří obvolávají významné podnikatele a ptají se jich, zda na premiéra něco nevědí nebo někdy nějak nepomohli. "Jsou podnikatelé nebo majitelé velkých firem, kteří mi to zavolají a jenom se diví, co se to v této republice děje. Ale můžou tito lidé narazit na někoho, kdo bude mít důvod třeba premiéra v něčem skoupat," prohlásil Gross.

Ekonomické pozadí aféry považuje Gross za daleko pravděpodobnější než to, že by měla původ v ČSSD. "Abych věřil tomu, že to organizuje někdo uvnitř politické strany, to si nemyslím," řekl premiér. Naznačil, že někdo může mít zájem paralyzovat bezpečnostní složky a ochranu ekonomických zájmů země.

Gross tvrdí, že si na koupi čtyřmilionového bytu v roce 1999 půjčil 900.000 korun od svého strýce Františka Vika na základě ústní dohody. Později se ukázalo, že Vik sám neměl dost peněz, a tak si půjčil od bývalého novináře Rostislava Roda, který směnku prodal předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Ten její originál zničil.

V souvislosti se spekulacemi o původu majetku premiérovy rodiny se mluví také o domu v Praze 9, který si za šest milionů korun pořídila firma Denna Grossovy manželky Šárky. Stanislav Gross dnes potvrdil, že za bankovní úvěr ručí trestně stíhaná Libuše Barková. "Jméno té dámy bylo zveřejněno, protože to je projekt, který dělají společně. Ano, ona ručí za ten úvěr," uvedl Gross.

Gross nejprve nechtěl jméno Barkové sdělit. V souvislosti s nákupem nemovitosti v Praze 9 vysvětloval, že vše je kryto bankovní úvěrem, ani koruna nebyla placena hotovostně a "ručí nemovitostí druhá osoba". Až po naléhání moderátora pořadu ČT potvrdil, že za úvěr ručí Barková.

Deník Mladá fronta Dnes loni v srpnu napsal, že policie obvinila Barkovou z pojistného podvodu, protože si v roce 2001 a 2002 měla neoprávněně nechat vyplatit pojistky ve výši téměř osm milionů. K faktu, že Barková je trestně stíhána, premiér poznamenal: "V době, kdy ten úvěr byl poskytován a kdy paní Barková pomáhala manželce s ručením, trestně stíhána nebyla."

Před otázkami dalších novinářů, kteří čekali u vchodu do budovy televize, se Grossovi podařilo uprchnout vjezdem do garáží. Mluvčí vlády Věra Dušková pak oznámila, že premiérova ochranka vyhodnotila situaci z bezpečnostního hlediska jako nestandardní, a proto podle ní Gross tak kvapně odjel a s novináři se nesetkal.

Další podrobnosti případu připravujeme do zítřejšího pořadu Pod kůži, který Český rozhlas 1 - Radiožurnál vysílá v 10:35.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme