Gross ani náměstek výboru nestačili

Očekávané jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se nekonalo. Poslanci se měli zabývat přítomností policistů v Parlamentu během projednávání zákona o služebním poměru. Zákonodárci ale čekají až na vyjádření policejního prezidenta Jiřího Koláře, který na jejich zasedání nepřišel. Už včera policie přiznala mírné chyby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Do sněmovny přijela minulý týden zhruba třicítka policistů, v pracovní době, v uniformách, s majáčky a sirénami. Chtěli prý podpořit zákon, podle kterého by si měli hodně přilepšit. Já se domnívám, že se jedná o porušení zákona, a budu rád, když se ukáže že nemám pravdu," řekl Radiožurnálu šéf bezpečnostního výboru Petr Nečas. Poslanci mají k dispozici záznamy z videokamer, které projazují, že policisté použili majáčky. Nečas přitom naznačil, že výbor nemá k dispozici záznamy z příchodu policie. Poslanci proto nevědí, jestli policisté byli ve sněmovně se zbraněmi, ani zda prošli obvyklou procedurou. "Je samozřejmě pro nás problém, že ne vždycky se nám podařilo v pravý čas zajistit všechny videozáznamy."

Podle náměstka Kotlána ale zatím není jasné, zda a případně jak budou policisté potrestáni. "Z prvotních informací, které mám, tak ta pochybení jsou toho charakteru, že by byla řešitelná v rámci standardního kázeňského řízení. Kázeňské řízení samozřejmě obsahuje i kázeňský trest snížení funkčního platu, ale já se domnívám, že k němu nebude třeba sahat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Kotlán: Snížení platu nebude nutné

Zatím ani není jasné, kdo bude za tento incident ve sněmovně potrestán. Někteří poslanci ale volají k odpovědnosti nejen policejního prezidenta, ale ministra vnitra. "Zrovna tak mi připadá jako nesmírně neférové a těžko obhajitelné, že má být nějakým způsobem postižena ochranná služba tady v poslanecké sněmovně, která zjevně jednala na příkaz vysokého policejního funkcionáře." Policejní prezident Kolář je ale v Basileji na schůzce s evropskými komisaři. Poslancům zjevně nestačil ministr Stanislav Gross ani náměstek Koláře Martin Kotlán. Jednání se tak zřejmě odsune nejdřív na zítřek.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme