Gross čeká demisi ministrů za KDU-ČSL

Patová situace ve vládní koalici trvá - večerní schůzka tzv. koaliční devítky žádnou dohodu nepřinesla. Lidovci na jednání přišli s návrhem oddechového času, aby si sociální demokraté své problémy mohli vyřešit sami, a to do březnového sjezdu ČSSD. Sociální demokraté to ale odmítli jako nepřijatelné. Premiér Stanislav Gross nyní očekává, že tři ministři za KDU-ČSL odstoupí z vlády, zatím ale nepředpokládá, že by sám poslal prezidentovi návrh na jejich odvolání. Podle šéfa lidovců Miroslava Kalouska lidovečtí ministři z vlády dobrovolně neodejdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

"Na mě působí celá situace tak, že KDU-ČSL hledá záminky, jak rozbít koalici, a samozřejmě že s tím souvisí i stupňování požadavků, kterého jsme svědky," řekl po skončení tříhodinové schůzky premiér a úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross.

Lidovci na dnešní jednání přišli s tzv. Postní dohodou. Ta spočívala v tom, že do březnového sjezdu ČSSD nebudou naléhat na demisi premiéra Grosse a nebudou situaci dál vyhrocovat. Sociálním demokratům tak chtěli dát čas, aby problémy s podnikáním premiérovy rodiny vyřešili sami.

Zároveň ale požadovali, aby rodina Stanislava Grosse zanechala všech podnikatelských aktivit, dokud Gross bude ve vrcholné politice. Premiér měl podle představ lidovců také ve sněmovně vysvětlit některé své výroky z poslední doby, které se týkaly aféry kolem podnikání jeho manželky Šárky. Pokud by je nedokázal obhájit, měl je uvést na pravou míru či vzít zpět, a v tom případě se za ně i omluvit. Jednalo se například o výrok "Přece svou politickou kariérou neohrozím manželčino podnikání" nebo "Aféra (majetková) nám prospěla, manželka má více zájemců...".

"Chtěli jsme tak svému koaličnímu partneru vyjít vstříc, aby si své problémy řešil sám bez diskuse s námi. Nesetkali jsme se s pochopením, náš návrh dohody zůstal nevyslyšen," uvedl na samostatné tiskové konferenci po skončení schůzky šéf lidovců Miroslav Kalousek. "Setrváváme tedy na svém stanovisku, že pro věrohodnost společného koaličního projektu je nejvhodnějším řešením odstoupení předsedy vlády." Kalousek zároveň potvrdil, že ministři za KDU-ČSL z vlády sami neodejdou.

Sociální demokraté označili požadavky lidovců za ponižující. Podle šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka na ně nebylo možné přistoupit. "V průběhu jednání předložila KDU-ČSL text, který byl pro nás neakceptovatelný z řady důvodů, a opravdu během jednání jsme nebyli schopni stanoviska sladit."

Sociálním demokratům se navíc nelíbil návrh "oddechového času", který jim lidovci k vyřešení celé kauzy nabídli do březnového sjezdu ČSSD. Považují za nepřijatelné, aby se křesťanští demokraté vměšovali do záležitostí Lidového domu.

Prezident republiky Václav Klaus, který vyzval Kalouska s Grossem k hledání řešení, nechce situaci zatím komentovat. Očekává, že během čtvrtečního dopoledne ho budou o aktuální situaci oba předsedové stran informovat.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme