Gross čelil ve sněmovně otázkám ODS kvůli bytu

Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci dnes při interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň. Poslance ODS, kteří otázky na premiéra pokládali, Grossovy odpovědi neuspokojily. Parlamentní hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu ale zatím vyvolávat nebudou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross ve sněmovně | Foto: Michal Kamaryt

Na premiéra se s interpelací obrátili čtyři zástupci ODS. V odpovědích Gross znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Dena s.r.o., kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům.

Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. "Peníze jsou křišťálově čisté," řekl Gross.

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné.

Předseda vlády se k problému vyjádřil už na začátku schůze. V úterý před poslanci odmítl všechna obvinění tisku, která zpochybňovala původ části jeho financí, a zopakoval, že se nechá prověřit Národním bezpečnostním úřadem. ODS se poté nepodařilo prosadit do programu schůze mimořádný bod, v jehož rámci by Gross objasnil původ peněz, za něž byt pořídil.

Gross už několik týdnů čelí kritice médií i opozice za nejasnosti při koupi bytu na pražském Barrandově. Na jeho nákup mu údajně půjčil jeho strýc František Vik 1,2 milionu korun. Sám si ale na to musel půjčit. Pak se objevila informace, že dluží 900.000 korun bývalému novináři a podnikateli Rostislavu Rodovi. Ve středu Rod oznámil, že příslušnou směnku prodal předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi.

Někteří poslanci ODS soudí, že vhodnou reakcí na současnou situaci by bylo parlamentní hlasování o nedůvěře Grossovy vlády. Myslí si to například poslanec Marek Benda. "Já jsem toto říkal na klubu jako jednu z alternativ, protože ji pokládám za jakoby ústavně adekvátnější jednání sněmovny než zařazování nějakých mimořádných bodů," uvedl včera Benda.

ODS ale není v názoru na tento návrh jednotná. Místopředseda Langer Radiožurnálu řekl, že dnešní grémium strany se touto myšlenkou nezabývalo a že Bendův názor byl osamocený. Podle Langera by to bylo v tuto chvíli jen prázdné gesto, protože Grossovu vládu drží koaliční partneři ČSSD. "Hlasování o důvěře proběhlo v hlasování o zařazení nebo nezařazení toho bodu, kdy vládní koalice, tedy sociální demokraté, lidovci a unionisté řekli, že věří Grossovi, že věří Vikovi, že věří Rodovi a teď že věří i Simkaničovi," prohlásil Langer.

Opoziční ODS a KSČM má ve dvousetčlenné sněmovně 99 hlasů. K vyslovení nedůvěry vládě je ale třeba nejméně 101 hlasů. Občanští demokraté už v tomto volebním období zkoušeli vyjádřit kabinetu nedůvěru - v září 2003 tehdejší tým Vladimíra Špidly podporovaný křehkou většinou ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU tuto zkoušku zvládl.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme