Gross chce krizi vyřešit do poloviny příštího týdne

Premiér Stanislav Gross zatím nenavrhne odvolání lidoveckých ministrů z vlády, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD. Za nejzazší termín vyřešení koaliční krize ale předseda vlády považuje polovinu příštího týdne. Lidovci kabinet opustit nechtějí. Prezident Václav Klaus aktéry vládní krize vyzval, aby mu co nejrychleji navrhli řešení současné situace. Stanislav Gross má údajně v záloze sedm variant svého dalšího vládnutí, a to včetně možnosti menšinového kabinetu s podporou ODS. Nejsilnější opoziční strana ale tuto variantu odmítla a jednat chce jen o předčasných volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross

Václav Klaus, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Poslanci ČSSD podle předsedy klubu Michala Krause premiéru Grossovi doporučili, aby inicioval ještě jednu koaliční schůzku. Pokud ani ta nepovede ke smíru, pak by měl Gross lidovce odvolat. Podle Krause už proto, že na jedné straně vyzývají svého premiéra k demisi a na druhé straně nechtějí z vlády odejít.

"V tuto chvíli je potřeba se přestat prát o to, kdo ve vládě bude nebo nebude, ale nám záleží na tom, aby vláda pokračovala, což je možné jedině tehdy, když premiér neodstoupí, a současně aby pokračovala smysluplně, to znamená, že ti, kteří premiéra neuznávají, z vlády odešli," uvedl Kraus.

Premiér Stanislav Gross zatím nehodlá navrhnout odvolání lidoveckých ministrů. Prohlásil, že konečným termínem vyřešení koaliční krize má být polovina příštího týdne. Potvrdil také, že chce v příštích dnech ještě uspořádat další koaliční schůzku.

"Někdy do neděle bychom měli zvládnout ještě jednání, já alespoň se to pokusím svým kolegům ještě navrhnout, ale ta situace bohužel je v tuto chvíli dána tím, že KDU-ČSL ústy svého předsedy využívá v tuto chvíli situace a je otázka, jestli existuje nějaký prostor k tomu se dohodnout, protože podle všeho tady není ochota pokračovat v této koalici, přes všechna vzletná slova," řekl Gross.

Prezident je vývojem zklamán

Prezident Václav Klaus je zklamán tím, že koaliční strany nebyly schopny nalézt společné řešení současné politické krize. Podle něj koaliční lídři promarnili při středeční večerní schůzce šanci. V tiskovém prohlášení Klaus vyjádřil obavy, že si vládní koalice neuvědomuje, jaké následky krize může mít pro politickou budoucnost České republiky. Vyzval proto ČSSD, lidovce a unionisty, aby mu v co nejkratší době sdělili, jaké politické uspořádání navrhují na 16 měsíců, které zbývají do konce tohoto volebního období, případně předložili dohodu o jeho zkrácení.

Gross má sedm variant svého dalšího vládnutí

Pravděpodobnost zachování nynější koalice se po krachu středeční koaliční schůzky zřejmě ještě snížila. Předseda vlády a ČSSD Stanislav Gross již sociálním demokratům představil sedm variant řešení koaliční krize. Zabývat se jimi má ústřední výkonný výbor strany příští týden. "Budeme ve sněmovně jednat se všemi politickými stranami," oznámil Kraus po jednání poslaneckého klubu ČSSD.

Jedním ze scénářů je údajně i menšinová vláda ČSSD, kterou by tolerovala ODS za slib prosazení většinového volebního systému. Jak dalece je tato varianta reálná, šéf poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek odmítl říct. "Debata teprve začala, byla přerušena a rozhodně nelze předvídat její výsledek. V nějaké podobě tohle je možná alternativa, ale tak jako řekněme sedm dalších," poznamenal Zaorálek.

Pro občanské demokraty je ale nová opoziční smlouva nepřijatelná. Občanští demokraté jsou připraveni podílet se na řešení koaliční krize, jen když to povede k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny. Po jednání s prezidentem na Hradě to řekl šéf ODS Mirek Topolánek a toto stanovisko pak v podvečer potvrdilo i grémium strany.

Gross již po dopoledním setkání s prezidentem naznačil, že v současné situaci nelze v koalici s lidovci pokračovat. S Václavem Klausem odpoledne jednal i šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Po schůzce zopakoval, že lidovečtí ministři vládu neopustí, zároveň ale si jeho strana uloží na "několik dní, možná týdnů značnou verbální zdrženlivost".

Případné nové opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS se Kalousek neobává. "Pokládám novou opoziční smlouvu za vyloučenou. Byla by to nemravnost," řekl Radiožurnálu. Lidovci se podle něj nedopustí stejné chyby jako v roce 1997, kdy opustili společný kabinet s občanskými demokraty. ODS se později dohodla na takzvané opoziční smlouvě s vládnoucí ČSSD.

Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme