Gross chce stanovit priority vlády společenskou smlouvou

Takzvanou společenskou smlouvu chce sepsat premiér Stanislav Gross. Chce v ní určit osm základních úkolů, které by vláda měla dokončit do konce volebního období. Za priority označil například návrh důchodové reformy, přípravy na přistoupení k euru, přijetí euroústavy, nebo boj s nezaměstnaností. Podle ODS je to další premiérův trik, jak odvrátit pozornost od svých problémů a krize vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Gross v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že společenská smlouva na rozdíl od programového prohlášení vlády zužuje priority, které se mají ministři snažit dotáhnout v 15 měsících zbývajících do řádných voleb.

"Také bych chtěl, aby lidé měli možnost se podílet na formování tohoto jakéhosi nového horizontu pro Českou republiku," dodal Gross v diskusním pořadu České televize. Smlouvu hodlá předložit v dubnu, po velikonočním sjezdu ČSSD, který má rozhodnout o dalším směřování nejsilnější vládní strany.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v televizi řekla, že Gross si bere občany jako nedobrovolná rukojmí. Smlouva mezi politiky a veřejností podle ní vzniká tím, když voliči dají ve volbách hlas konkrétní straně s konkrétním programem. A to Gross neudělal, uvedla.

"Buďto trvá váš program a vy z něj pouze vytahujete nějaké superpriority, které už v něm obsaženy byly, a v tom případě není potřeba nějaké bombastické pojmenování typu nová smlouva s občanem. Mě to zavání pouze snahou o mediální trik, jak ohloupit lidi," řekla na Grossovu adresu opoziční politička.

Premiér Gross, kvůli jehož majetkovým poměrům je další osud kabinetu už několik týdnů nejistý, se před týdnem občanům omluvil za způsob, jakým vysvětloval své osobní záležitosti. Při té příležitosti oznámil, že příští měsíc představí společenskou smlouvu, která má pomoci zlepšit ekonomickou i sociální situaci.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme