Gross: ČSSD se musí stát pro voliče atraktivní, aby uspěla

Příčiny volebního neúspěchu v krajských i senátních volbách dnes hledalo vedení sociální demokracie. Úřadující předseda Stanislav Gross při jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD vyzýval ke změně stranické personální politiky a k inovaci volebního programu, který by učinil sociální demokracii atraktivní a srozumitelnou voličům. Strana se podle něj musí stát pro voliče atraktivní, aby uspěla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Téměř hodinový projev úřadujícího předsedy Stanislava Grosse byl chvílemi velmi emotivní. Gross odmítl rozpad vládní koalice a vyslovil se proti předčasným volbám. Ty by nahrály opozici. "Problém je, že v České republice nemáme normální opozici standardní, ODS to není a komunisté už to nejsou tuplem," prohlásil.

Gross také nešetřil kritikou do vlastních řad. Sociální demokraté jsou podle něj vyhaslí a málo aktivní. Podle Grosse by se měla strana názorově sjednotit. "Působíme rozhádaně, hovoříme příliš mnoha jazyky," vyčetl Gross svým spolustraníkům.

S tím ale nesouhlasí místopředseda strany a Grossův konkurent v boji o předsednický post Zdeněk Škromach. "Dnes to zaznělo jasně, že kdo nejde s námi, jde proti nám. A to si myslím, že v sociální demokracii není zrovna nejlepší způsob řešení," oponoval Škromach.

Škromach také nesouhlasí s Grossem v otázce snižování sociálních dávek. Místopředseda ale před členy ústředního výkonného výboru s proslovem nevystoupil. Na vystoupení by měl podle svých slov jen pět minut, jako ostatní členové strany, kteří na výkonném výboru mluví. "Budu reagovat za situace, kdy budeme mít stejné podmínky, protože tohle by bylo spíše nerovné postavení," mínil Škromach.

Toto vysvětlení některé sociální demokraty udivilo. "Kdyby kolega Škromach měl zájem vystoupit a chtěl větší časový prostor, tak by mu ho ústřední výkonný výbor dal," řekl například šéf středočeské organizace Richard Dolejš.

Sociální demokraté se také opět neshodli v názoru na Miloše Zemana. Gross ve svém projevu uvedl, že Zeman není cestou k úspěchu a že už mu nikdy nepodá ruku na usmířenou. "Musíme jednou pro vždy skoncovat s mýtem podrazu na Miloše Zemana při prezidentské volbě," řekl.

Podle Grosse si Zeman za prohru v prezidentských volbách mohl sám. Jeho úvahy podpořila i Petra Buzková. "Miloše Zeman se stává směšnou figurou," řekla. Řada sociálních demokratů ale s Grossem nesouhlasila. "Co mám informace, tak to byl podraz a od vlastních přátel se podrazy těžko snášejí," prohlásil například starosta Letňan Josef Dobrý.

Politologové dnešní Grossovo vystoupení na zasedání výboru, v němž se vymezil proti Škromachovi, aniž by ho jmenoval, považují za počátek kampaně před volbou šéfa strany, do které zbývají už jen necelé čtyři měsíce. Ústřední výkonný výbor se opět sejde v lednu, kdy na něm ČSSD projedná i změny v programu.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme