Gross: Falešná lustrační osvědčení pro lidi z obrany

Ministerstvo vnitra přiznalo, že stovce agentů bývalé Státní bezpečnosti neoprávněně vydalo počátkem 90. let negativní lustrační osvědčení. Podle ministra Stanislava Grosse jde o lidi z ministerstva obrany. Ministr Jaroslav Tvrdík se proti jeho slovům ohradil a řekl, že lustrační osvědčení bylo neoprávněně vydáno jen osmi současným zaměstnancům jeho resortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydání negativních lustračních osvědčení bývalým agentům StB odhalily prověrky ministerstva vnitra, které budou dále pokračovat. Gross upřesnil, že zatím se podařilo zmapovat roky 1991 a 1992. Přišlo se zhruba na sto agentů, jimž bylo neoprávněně vydáno negativní osvědčení. Záležitost šetří Úřad vyšetřovaní České republiky, který zjišťuje, zda šlo o úmyslné porušení lustračního zákona či o porušení z nedbalosti. Ministr Stanislav Gross se ale nedomnívá, že by odhalení tohoto případu zpochybnilo věrohodnost dosud vydaných lustračních osvědčení.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ale tvrdí, Grossovy informace jsou nepřesné. Na mimořádně svolané tiskové konferenci řekl, že v letech 1991-2 neoprávněně získalo "čisté" lustrační osvědčení jen 16 zaměstnanců tehdejšího federálního ministerstva obrany, dodnes jich u něj pracuje pouze osm. Jsou to jak vojáci z povolání, tak civilní zaměstnanci - nikdo z nich ale podle Tvrdíka nepracuje na důležitém postu. Jelikož kvůli nesrovnalostem s lustrací nemají šanci projít bezpečnostní prověrkou, budou muset ze svých současných funkcí odejít.

Jak Tvrdík zdůraznil, v době, kdy tyto osoby předkládali negativní osvědčení, nemohlo ministerstvo pravou skutečnost zjistit.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme